Historia pewnego kurortu

Kolejna ustrońska dzielnica z czasów PRL została upamiętniona produkcją filmową na swój temat. W ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Ustroń zrealizowano film krótkometrażowy prezentujący historię dzielnicy Jaszowiec w Beskidzie Śląskim.

Wybudowany w latach 60. XX wieku, przez Jerzego i Zygmunta Winnickich oraz Czesława i Ireny Kotelów, zespół ośrodków wypoczynkowych w Jaszowcu, na południowym stoku Równicy, był jedną z najpopularniejszych wypoczynkowych destynacji tamtych lat.

Jego powstanie było częścią planu dynamicznego rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. Budowę rozpoczęto w 1961 roku, rok później Ministerstwo Budownictwa uhonorowało projekt specjalną nagrodą, a pierwszy obiekt, Dom Nauczyciela, oddano do użytku już w 1963. Błyskawicznie dołączyły do niego kolejne domy – Jawor, Gwarek, Mazowsze Medi SPA, Globus i Ondraszek.

Opinia publiczna zachwycała się nowoczesnością kompleksu, dla architektów był on stawiany jak wzór postępowego budownictwa z poszanowaniem naturalnego krajobrazu.

Mimo to już w 1970 roku inwestycję zawieszono. Nie zdołano dobudować planowanych basenów, boisk i muszli koncertowej. Ówczesnej władzy przestał podobać się bierno-konsumpcyjny model spędzania czasu wolnego urlopowiczów oraz zbyt niewielki odsetek klasy robotniczej korzystającej z ośrodka co stało wbrew jego pierwotnym założeniom.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

W filmową podróż po historii oraz współczesnej strukturze ośrodka zabiera nas architekt i historyk sztuki Błażej Ciarkowski wraz z żoną, Aleksandrą.

– Kiedy pierwszy raz zwiedzałem Jaszowiec, mniej więcej dziesięć lat temu, było to dla mnie absolutne odkrycie – wspomina. – Jest to miejsce, które zachowało dużo autentyzmu, dużo swojej historycznej prawdy. Mamy do czynienia z wyjątkowym podejściem do zaprojektowania nowoczesnej, modernistycznej zabudowy w naturalnym krajobrazie, w taki sposób, żeby tego krajobrazu możliwie – jeśli tylko się da – nie zniekształcać. Ta kameralna skala, ta dbałość o kontakt z naturą, wydają się tym, co może być w przyszłości największą wartością Jaszowca.

Za reżyserię odpowiedzialny był Mateusz Bielesz, autor dokumentu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” zrealizowanego pod patronatem „Design Alive”.  Zdjęcia i montaż zrealizował Dawid Herda, natomiast muzykę – Olga Czech.

Przeczytaj również:

Słynni śląscy architekci rozbudują ustrońską ikonę

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Gratka dla miłośników architektury. Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” dostępny w otwartym kanale

Film o ikonie

Ustroń | 4 kwietnia 2020

„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” w otwartym kanale YouTube

W legendarnej willi

Legendarna willa

Ustroń | 23 grudnia 2019

Zapowiadamy sesję najnowszej kolekcji marki DILIGENT

Zmarł budowniczy Katowic, nestor polskiej architektury

Budowniczy Katowic

katowice | 2 maja 2019

Zmarł Aleksander Franta (ur. 1 lutego 1925 w Krakowie, zm. 1 maja 2019).