Duńska ikona w polskich salonach

| MAC


28 sierpnia 2011 | Rzeczy

Od chwili, gdy Herbert Krenchel zaprojektował słynną już misę Krenit upłynęło 58 lat. Przez lata zdobyła zagorzałych fanów. Ostatnio ikona duńskiego designu powraca na m.in. polski rynek, także dzięki współpracy marki Comforty z Normann Copenhagen.

Od chwili, gdy Herbert Krenchel zaprojektował słynną już misę Krenit upłynęło 58 lat. Przez lata zdobyła zagorzałych fanów. Ostatnio ikona duńskiego designu powraca na m.in. polski rynek, także dzięki współpracy marki Comforty z Normann Copenhagen.

Misę zaprojektowano w 1953 roku, została wykonana ze szkliwa i stali. Jej nazwa to połączenie nazwiska projektanta z duńską nazwą użytego do jej produkcji szkliwa. Podobnie jak i inne duńskie ikony, również i Krenit ma bardzo charakterystyczne i wyróżniające cechy: łączy estetykę i funkcjonalność, klasykę ze współczesnością, odnajduje doskonałe proporcje pomiędzy formą a materiałem. Misa na zewnątrz jest czarna i matowa, wewnątrz dominują jasne barwy, z kolei ma bardzo cienką krawędź. Produkowano ją do roku 1966, zdobywała nagrody w konkursach wzornictwa, trafiała do wielu prestiżowych kolekcji. Jej produkcję wstrzymano w chwili, gdy szkliwo przestało być popularne.

– W 1953 roku powstał pomysł stworzenia pięknej misy, najlepiej o takiej funkcjonalności i delikatności, aby nadawała się zarówno do użytku w kuchni, jak i na stole jadalnym czy jako dekoracja w pokoju stołowym. Jako badacz tworzyw skoncentrowałem się na zebraniu różnych materiałów, tak aby do siebie pasowały, dobrze razem wyglądały i były kompatybilne podczas ich użytkowania. Szkliwo to fantastyczne tworzywo i do dziś budzi we mnie wielki entuzjazm. To świetnie, że misa Kernit znowu będzie produkowana – mówi o powrocie zaprojektowanej przez siebie ikony Herbert Krenchel.

Obecnie misa powróciła i jest dostępna wśród akcesoriów Comforty. Dokonano w niej niewielkich zmian w stosunku do pierwotnych egzemplarzy: szkliwo, które przed laty ograniczało walory naczynia, zastąpiono trwałą melaminą. Misy są dostępne w kilku kolorach. Oprócz tradycyjnego białego znalazły się również barwy wybrane przez Herberta Krenchela i Normann Copenhagen: ciemnozielona, limonkowa, fioletowa i czerwona. W zależności od rozmiarów za misy zapłacimy od 55 do 405 zł. Misy Krenit będą dostępne będą w salonach Comforty w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Więcej: www.comforty.pl i www.normann-copenhagen.com

Powiązane artykuły:

Gratka dla miłośników włoskiej awangardy! Ruszył sklep z ikonicznymi projektami grupy Memphis

Sklep z ikonami

Mediolan | 16 sierpnia 2020

Ruszył sklep z ikonicznymi projektami grupy Memphis

Modułowość zinterpretowana na nowo

Modułowy system

warszawa | 12 czerwca 2019

Hillrock - nowy system sof od Comforty projektu Mai Ganszyniec.

Comforty stawia na styl, komfort i ergonomię

Nowości Comforty

Warszawa | 24 maja 2018

Polska marka Comforty stawia na styl, komfort i ergonomię.

Archikony. Notre Dame du Haut. Rzeźba na wzgórzu

Rzeźba na wzgórzu

Ronchamp | 27 sierpnia 2017

Archikona. Kaplica Notre Dame du Haut (Matki Bożej na Górze).

Słodycze dla dorosłych

Słodycze dorosłych

Kopenhaga | 5 stycznia 2017

Akcesoria Normann Copenhagen to raj dla wielbicieli printów i pasteli.