Dom w Kościelisku

Niewielki dom w Kościelisku dopasowany do potrzeb kilkuosobowej rodziny, pięknie nawiązujący do tradycyjnego podhalańskiego domu.

Współprojektowany przez architekta Piotra Kuczia wraz z właścicielami, jako odpowiedź na ich potrzeby, oczekiwania i marzenia. W zamyśle z poszanowaniem środowiska, natury, wpisując się świetnie w krajobraz i otoczenie – idealnie komponuje się na tle tatrzańskich szczytów. Podobnie jak wcześniejsze realizacje architektoniczne tego twórcy, tak i ta jest połączeniem inspiracji lokalnością, nowoczesności i ekologii. Oszczędna w formie, bogata w indywidualność.

Świadomie użyte drewno fasadowe pochodzące w całości z recyklingu dopełnia koncept nadając oryginalnego charakteru całej inwestycji – składa się na nie kilkudziesięcioletnie sosna, świerk, jodła — deski, które wykorzystano w tej realizacji architektonicznej zostały jedynie oczyszczone i osuszone. Różne pochodzenie, wiek czy faktura tworzą mozaikę wspaniałej różnorodności nadającej projektowi ducha indywidualności i wyjątkowości.

Projekt został doceniony także w konkursie o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza gdzie zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Architektura mieszkaniowa. W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że projekt ma charakter ideowej deklaracji i reprezentuje architekturę, gdzie forma i skala nawiązują do tradycji miejsca, unikając dekoracyjnych stylizacji czy dosłowności, a jednocześnie jest eksperymentem materiałowym, technologicznym i wyróżnia się minimalistyczną dyscypliną w ukształtowaniu funkcji i formy.

Inwestor: Magdalena Czerwińska-Wyraz
Projektant: Piotr Kuczia
Deski elewacyjne: divadlo.pl
Realizacja: 2018

koscielisko_kuczia_designalive_01

koscielisko_kuczia_designalive_02

koscielisko_kuczia_designalive_03

koscielisko_kuczia_designalive_04

koscielisko_kuczia_designalive_05

koscielisko_kuczia_designalive_06

koscielisko_kuczia_designalive_07

koscielisko_kuczia_designalive_08

koscielisko_kuczia_designalive_09

koscielisko_kuczia_designalive_10

koscielisko_kuczia_designalive_11

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: