Dobranoc w szafie

W tym niecodziennym mieszkaniu można spać w szafie. To tylko jedno z kreatywnych udogodnień, które pozwoliło uczynić bardziej praktycznym niewielki apartament inspirowany Rietveldem.

Gerrit Thomas Rietveld to holenderski architekt i twórca jednej z ikon designu. Zaprojektował on wybudowany w 1924 r. Schröder House w Utrechcie, który później trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mówi się o nim, że jest domem bez ścian. I ta właśnie idea przyświecała architektom mieszkania w Londynie. Apartament inspirowany Rietveldem to dzieło Niny Thulstrup i Jacka Mama. To małżeństwo, które prowadzi londyńską pracownię Studiomama.

Kilka lat temu podjęli się zadania przekształcenia obskurnego mieszkania na parterze o powierzchni 55 m. kw. Ich entuzjazm podsycało dodatkowo odkrywanie potencjału mieszkania. Nie było ono jednak pozbawione wad. Wad, które ostatecznie przyczyniły się do wyjątkowości tego projektu.

Niezbyt jasne wnętrze i nieregularny układ przestrzeni stały się jednak swego rodzaju inspiracją. Jak sobie poradzić z takim mieszkaniem? Najlepiej pozbyć się problematycznych ścian. Tak właśnie zaczął rodzić się apartament inspirowany Rietveldem.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

Architekci zadecydowali o zastosowaniu przesuwnych przegród à la Schröder. Zaczęli tworzyć układ na otwartym planie mieszkania, który miał pozwolić na swobodne wydzielanie mniejszych pomieszczeń w razie zaistnienia takiej potrzeby. Wyburzenie ścian poprawiło nasłonecznienie całej przestrzeni i otworzyło mieszkanie na ogród.

Najciekawszym jednak elementem są meble zaprojektowane przez parę architektów. Łączą one funkcję przechowywania z wypoczynkową. W zaprojektowanej przez Studiomama szafie można bowiem spać! Równie kreatywnie projektanci podeszli do narożnej sofy, stołu jadalnego, biurka, półki i lustra. Wkomponowano je w dostępne zakamarki, generując w ten sposób dodatkową wolną przestrzeń do życia. Całość robi spore wrażenie. Ciekawe czy apartament inspirowany Rietveldem spodobałby się samemu wielkiemu holenderskiemu twórcy?

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Unikaty na aukcji w Londynie [zdjęcia]

Ikony pod młotek

londyn | 5 maja 2014

Z londyńskiej aukcji unikatów uzyskano… 5,6 mln funtów!