Dla dzieci design jest jak odkrywanie skarbu!

W poznańskiej Concordii Design odbyła się 5. edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci „Ene Due De”, a my w ramach wydarzenia po raz drugi wręczyliśmy Design Alive Awards Kids. Dziecięcą wersję „dorosłego” konkursu również rozstrzygnęliśmy w trzech kategoriach. W tym roku najlepszą strateżką okazała się Agata Józwik, najlepszą kreatorką – Wiktoria Marczak, a animatorem – Aleksander Bowsza. Zwycięzców wyłoniono podczas przedfestiwalowych, projektowych warsztatów. W sobotę natomiast cała trójka została nagrodzona statuetkami podobnymi do tych, które dla Design Alive Awards zaprojektował cztery lata temu Oskar Zięta.

Ale 5. edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci „Ene Due De” to nie tylko Design Alive Awards for Kids, ale całe mnóstwo atrakcji dla dzieci. Ewa Solarz, kuratorka wystawy „Let’s Play” pokazywanej w Concordii (przygotowała ten projekt na Dni Designu w Istambule), zapytała dzieci, czym według nich jest design. Wszystkich zachwyciła odpowiedź kilkuletniego Oscara, który powiedział, że „design jest to odkrywanie skarbu”. Podczas oprowadzania, najmłodsi odkrywali więc kolejne eksponaty jak skarby, które można było wypróbować, wziąć do ręki, używać i świetnie się bawić.

– Zrobienie wystawy dla dzieci jest znacznie trudniejsze niż zrobienie wystawy dla dorosłych. Stąd wniosek, że także projektowanie dla dzieci jest trudniejsze. Wystawa dla dzieci musi więc „mówić sama za siebie”, musi bawić, musi uczyć. Musi też spełnić najtrudniejszy warunek: nie nudzić. A to nie jest proste! Tworząc wystawę „Let’s Play” z powrotem stałam się dzieckiem, ale też intensywniej stałam się mamą. Bo równie ważne jak moje doświadczenia jako dziecka są moje doświadczenia jako mamy. Wystawa „Let’s Play” stała się niejaką sumą tych dwóch obszarów. Znakomicie sprawdziła się w Izmirze, gdzie miała swoją premierę, więc uznaliśmy, że spodoba się także dzieciom w Polsce. Okazało się, że także podczas festiwalu „Ene Due De” dzieci miały z nią masę frajdy i radości. Nie było nudy! – komentowała Ewa Solarz.

– Piąta edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci „Ene Due De” to czas na refleksje. Zaprojektowaliśmy to wydarzenie tak, by sercem festiwalu była zawsze otwarta dla wszystkich wystawa, która co roku przyjmuje nieco inną formułę. Raz to subiektywny przegląd dobrego designu, jak tegoroczne „Let’s Play”, innym razem to projekty i „eksponaty” zaprojektowane przez dzieci dla dzieci. Festiwal przekonał nas, że dzieci są doskonałymi projektantami i wysiłek tworzenia różnorodnych scenariuszy warsztatów projektowych na festiwal, ale także na cotygodniowe rodzinne niedziele, które w Concordii odbywają się przez cały rok, ma głęboki sens. Wszystkie te działania, dzięki sprawdzonym metodom projektowym, rozwijają kreatywność, którą każdy z nas ma w sobie – komentuje Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Concordia Design.

Więcej na: www.concordiadesign.pl

wręczenie nagród DAA for Kids (2)

wręczenie nagród DAA for Kids (1)

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wybieramy Design Alive Awards Kids 2015

Ene Due De

Poznań | 14 września 2015

Piąty Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci Ene Due De w Concordii.

Wręczyliśmy Design Alive Awards Kids

Mali-wielcy laureaci

poznań | 3 czerwca 2014

Wraz z Concordia Design wręczyliśmy Design Alive Awards Kids.