Dąb – król wnętrz

warszawa | TEKST PROMOCYJNY

22 listopada 2014 | Design | Pfleiderer | Rzeczy |

Drewno dębu od wieków chętnie było wykorzystywane przez ludzi do budowy swoich domostw i do wyrobu mebli – dąb do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych gatunków drewna stosowanych w meblarstwie. Fascynowało ludzi swoją wytrzymałością i urodą. Pfleiderer w swojej najnowszej kolekcji płyt laminowanych dał wyraz tej fascynacji i zaproponował aż 5 dekorów inspirowanych drewnem tego długowiecznego, królewskiego drzewa.

Dąb od wieków ludzie otaczali szacunkiem, by nie powiedzieć kultem. Święte gaje Celtów, Galów i Słowian według ich wierzeń były miejscem zamieszkania bogów, modlitwy i składania ofiar. I choć z czasem pogańskie zwyczaje zastąpiło chrześcijaństwo, dąb nadal cieszył się ludzkim poważaniem. Drzewa te sadzono, by upamiętnić historyczne wydarzenia, nadawano im imiona królów. Przede wszystkim jednak z drewna dębu budowano domy, a także wykonywano meble – wiele z nich dzięki temu przetrwało wieki. Drewno dębowe szlachetnie się starzeje, z biegiem lat przybierając nieco ciemniejszy niż początkowo kolor.

Przez stulecia drewno dąb służył jako jeden z najchętniej stosowanych przez meblarzy surowców . Różnorodność odmian tego drzewa i warunków w jakich rosną dęby sprawia, że poszczególne rodzaje dębiny mogą mieć bardzo zróżnicowany rysunek i układ słoi – to również inspiruje twórców mebli.

Od kilku lat drewno dębowe znów stało się jednym z najmodniejszych w meblarstwie – zbiegło się to z wzrastającym zainteresowaniem naturalnymi materiałami i powierzchniami. Potem nadeszła moda na powierzchnie z efektami „used look” – na drewno pełne spękań, przebarwień. Te wnętrzarskie tendencje znalazły swoje odbicie w najnowszej kolekcji płyt laminowanych Pfleiderer, w której znalazło się aż 5 inspirowanych drewnem dębu dekorów. Prezentują one bardzo różne oblicza drewna dębowego, choć warto zaznaczyć, że wszystkie maja naturalny charakter. Znajdziemy tu zarówno odwzorowanie naznaczonego zębem czasu drewna rozbiórkowego: Dąb Canyon (R3230) i Dąb Lefkas Ciemny (R3226), dekor przypominający drewno wybielone przez słońce – Dąb Bordeaux (R4414) – jak i dekor z wyraźnymi śladami obróbki – Dąb Canyon (R3230).

Dąb Salina (R4297) to dekor o głębokim, czekoladowym kolorze z efektem klejonki. Rysunek drewna w tym jest urozmaicony, pojawiają się kwiaty i wyraźne słoje – dekor ten może być ciekawą alternatywą dla orzecha. Dąb Nelson (R3266) to również wzór oparty na efekcie klejonki ale tym razem całość ma jasny naturalny odcień. Duża ilość widocznych jasnych i ciemnych porów, podkreśla autentyczny charakter i trójwymiarowość dekoru.

Dębowe dekory Pfleiderer mają bardzo szerokie pole zastosowania. Naturalny rysunek można potraktować jako ciekawą przeciwwagę dla dekorów jednobarwnych, ale także dla innych materiałów o bardziej „technicznym” np. stali nierdzewnej w kuchni czy betonu we wnętrzach publicznych. Bogactwo różnych elementów – słoi, sęków, kwiatów, porów – sprawia, że najlepiej prezentują się na meblach o prostych formach i na większych płaszczyznach – np. drzwiach przesuwnych. Elegancki Dąb Salina (R4297) sprawdzi się w biurze, kawiarni czy hotelu. Z kolei jasny Dąb Bordeaux (R4414) to idealna propozycja do wnętrz w stylu skandynawskim.

Desk in window area of loft apartment

Postigo Apartment

Objects on wooden shelves at home

Interiors of the kitchen

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: