Ciepło powraca do źródeł

gdańsk | anna borecka

17 października 2014 | Design | Rzeczy | Wydarzenia |

Konkurs w cyklu dwuletnim organizuje firma Terma z siedzibą w Gdańsku. Do każdej edycji zaprasza młodych projektantów, aby zmierzyli się z tematyką tworzenia grzejników. Konkurs ma zadanie również promowanie młodych projektantów oraz ułatwienie im drogi do wdrożeń produkcyjnych. Wymiernie przyczynia się także do popularyzacji sztuki użytkowej i podkreślenia jej roli w życiu człowieka.

Tegoroczne hasło przewodnie „Slow” inspirowało kreatorów do powrotu do źródeł. – W przedstawionych projektach wybrzmiało czerpanie z dziedzictwa lokalnej tradycji, podkreślenie ich społecznej i kulturowej funkcji, a także życie w harmonii ze środowiskiem naturalnym. SLOW to także refleksja, wspólnota, dbałość o naturę, czy zwrot do podstawowych wartości kształtujących jednostkę. Ciepło, jego generowanie i odbiór wydają się naturalnie wpisywać w tenże nurt. Ono samo nie oznacza jedynie komfortu cieplnego, lecz także sposób na nawiązywanie i utrzymanie relacji oraz, niemal matczynego, poczucia bezpieczeństwa i wspólnoty – przyznają organizatorzy.

W konkursie udział wzięło 78 projektów, z czego 22 zakwalifikowało się do finału. Jury w składzie: Marek Adamczewski, Andrzej Śmiałek, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Edward Brylowski, Adam Wizimirski, Dariusz Berus oraz Krzysztof Michalak wyłoniło 5 laureatów.

W tegorocznej edycji zwyciężyli:
I miejsce: Ceram, proj. Bartłomiej Drabik
II miejsce: Pająk, proj. Monika Kreft

Wyróżnienia:
Chrust, proj. Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz
Sella, proj. Wojciech Szczupak
Kotastu, proj. Marianna Janowicz, Jan Cieślewicz

Zwycięskie prace można oglądać podczas mobilnej ekspozycji Terma On Tour, która do 19 października gości na Łódź Design Festivalu. Kolejnym przystankiem będzie Gdańsk.

Więcej:  www.termadesign.com, www.termagroup.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Piękno w prostocie

Piękno w prostocie

Gdańsk | 16 grudnia 2016

Grzejnik HEST autorstwa Olgi Dąbrowskiej i Adama Grocha.

Weź udział w konkursie Terma Design 2016

Terma Design

GDAńsk | 8 grudnia 2015

Weź udział w konkursie Terma Design 2016.