Cabanon. 12-metrowa chata na Lazurowym Wybrzeżu, w której Le Corbusier spędzał każdy sierpień

– Jestem właścicielem zamku na Lazurowym Wybrzeżu, fortecy o długości 3,66 metra i szerokości 3,66 metra – mawiał Le Corbusier. To właśnie tutaj, niedaleko Roquebrune-Cap Martin, spędzał wakacje słynny architekt. Jednocześnie, niewielki budynek nazwany Cabanonem jest esencją rewolucyjnych koncepcji Francuza.

W rzeczywistości, zamek to mająca zaledwie 12 metrów kwadratowych chata z bali i prefabrykatów umieszczona na wąskim pasie lądu nad morzem. Architekt przez 18 lat spędzał tu każdy sierpień od chwili ukończenia budowy w 1952 roku. Chociaż Cabanon z zewnątrz przypomina tradycyjną kanadyjską chatę z bali, został starannie zaprojektowany zgodnie z zasadami modułowymi opracowanymi przez Le Corbusiera. Plan pomieszczeń jest otwarty, bez wyraźnie wydzielonej części kuchennej czy toalety. Drewniane drzwi wejściowe wychodzą na morze i otwierają się na korytarz z barwnym freskiem. To jedna z pierwszych prac z serii 21 „Taureaux” (byków), którymi architekt zajmował się do końca życia. Na przeciwległej ścianie namalował kolejny obraz przedstawiający rodzinę Rebutato i ich psa nad morzem. Wewnątrz chaty artysta namalował na tekturze również serię postaci, ozdobił też okiennice kobiecymi sylwetkami.

Cabanon jest najmniejszym z projektów Le Corbusiera, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest też najbardziej związany z życiem osobistym architekta. Znajduje się na wschód od domu E-1027 irlandzkiej projektantki Eileen Gray, śnieżnobiałego modernistycznego budynku, który Le Corbusier regularnie odwiedzał jako gość byłego kochanka Gray, Jeana Badoviciego. Ogromne, barwne murale zdobiące E-1027 namalował na złość projektantce, jednocześnie – jak się spekuluje – przyczyniając się wzrostu historycznej wartości budynku. Ten akt swoistego wandalizmu pozostaje jednak jednym z najbardziej kontrowersyjnych momentów w historii europejskiego modernizmu.

Chata znajduje się tuż obok restauracji L’Etoile de Mer będącej własnością rodziny Rebutato. Aby zapłacić za ziemię, na której postawił swój domek, Le Corbusier zbudował również pięć domów wakacyjnych dla rodziny Rebutato znanych pod nazwą Unités de Camping. Cabanon został całkowicie odrestaurowany w 2015 roku. Jego wrodzona kruchość sprawia jednak, że wizyty turystów są ograniczone.

Le Corbusier, a dokładniej Charles-Édouard Jeanneret to francuski architekt, urbanista, teoretyk architektury, malarz i rzeźbiarz a przy tym najbardziej wpływowy architekt pierwszej połowy XX-wieku i twórca współczesnego wzornictwa. Jego teorie, jak żadne inne wpłynęły na sposób myślenia o architekturze mieszkalnej, a swój pierwszy projekt domu wykonał mając zaledwie 18 lat. Mimo upływu lat jego dorobek i życiorys wciąż budzą skrajne uczucia.

Film o chatce L Corbusiera można zobaczyć na Arte.tv

Więcej na: www.capmoderne.com

www.lecorbusier-worldheritage.org

no images were found

Powiązane artykuły:

Willa Tugendhatów w Brnie. Jedno ze szczytowych dzieł modernizmu

Willa Tugendhatów

Brno | 21 grudnia 2020

Ten projekt Miesa van der Rohe to jedno ze szczytowych dzieł modernizmu

Eileen Gray. Pionierka modernizmu, która wzbudzała zazdrość Le Corbusiera

Eileen Gray

Paryż | 6 grudnia 2020

Pionierka modernizmu, która wzbudzała zazdrość Le Corbusiera

Richard Neutra. Architekt, który skonkretyzował Le Corbusiera

Richard Neutra

Los Angeles | 9 listopada 2020

Historia architekta, który skonkretyzował Le Corbusiera

Wielki powrót Dorothy Draper, czyli mistrzowska scenografia „Ratched”

Ratched

Los Angeles | 27 października 2020

Wielki powrót Dorothy Draper w mistrzowskiej scenografii serialu