12-metrowy „zamek” Le Corbusiera na Lazurowym Wybrzeżu

–  Jestem właścicielem zamku na Lazurowym Wybrzeżu, fortecy o długości 3,66 metra i szerokości 3,66 metra – mawiał Le Corbusier. To właśnie tutaj, niedaleko Roquebrune-Cap Martin, spędzał wakacje słynny architekt. Jednocześnie, niewielki budynek Cabanon jest esencją rewolucyjnych koncepcji Francuza.

W rzeczywistości, zamek to mająca zaledwie 12 metrów kwadratowych chata z bali i prefabrykatów umieszczona na wąskim pasie lądu nad morzem. Architekt przez 18 lat spędzał tu każdy sierpień od chwili ukończenia budowy w 1952 roku.

Cabanon – jak wygląda „zamek” Le Cobusiera

Chociaż Cabanon z zewnątrz przypomina tradycyjną kanadyjską chatę z bali, został starannie zaprojektowany zgodnie z zasadami modułowymi opracowanymi przez Le Corbusiera. Plan pomieszczeń jest otwarty, bez wyraźnie wydzielonej części kuchennej czy toalety. Drewniane drzwi wejściowe wychodzą na morze i otwierają się na korytarz z barwnym freskiem. To jedna z pierwszych prac z serii 21 „Taureaux” (byków), którymi architekt zajmował się do końca życia. Na przeciwległej ścianie namalował kolejny obraz przedstawiający rodzinę Rebutato i ich psa nad morzem. Wewnątrz chaty artysta namalował na tekturze również serię postaci, ozdobił też okiennice kobiecymi sylwetkami.

Cabanon – najmniejszy projekt Le Corbusiera

Cabanon jest najmniejszym z projektów Le Corbusiera, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest też najbardziej związany z życiem osobistym architekta. Znajduje się na wschód od domu E-1027 irlandzkiej projektantki Eileen Gray, śnieżnobiałego modernistycznego budynku, który Le Corbusier regularnie odwiedzał jako gość byłego kochanka Gray, Jeana Badoviciego. Ogromne, barwne murale zdobiące E-1027 namalował na złość projektantce, jednocześnie – jak się spekuluje – przyczyniając się wzrostu historycznej wartości budynku. Ten akt swoistego wandalizmu pozostaje jednak jednym z najbardziej kontrowersyjnych momentów w historii europejskiego modernizmu.

Chata znajduje się tuż obok restauracji L’Etoile de Mer będącej własnością rodziny Rebutato. Aby zapłacić za ziemię, na której postawił swój domek, Le Corbusier zbudował również pięć domów wakacyjnych dla rodziny Rebutato znanych pod nazwą Unités de Camping. Cabanon został całkowicie odrestaurowany w 2015 roku. Jego wrodzona kruchość sprawia jednak, że wizyty turystów są ograniczone.

Le Corbusier, najbardziej wpływowy architekt w dziejach

Le Corbusier, a dokładniej Charles-Édouard Jeanneret to francuski architekt, urbanista, teoretyk architektury, malarz i rzeźbiarz a przy tym najbardziej wpływowy architekt pierwszej połowy XX-wieku i twórca współczesnego wzornictwa. Jego teorie, jak żadne inne wpłynęły na sposób myślenia o architekturze mieszkalnej, a swój pierwszy projekt domu wykonał mając zaledwie 18 lat. Mimo upływu lat jego dorobek i życiorys wciąż budzą skrajne uczucia.

Film o chatce L Corbusiera można zobaczyć na Arte.tv

Więcej na: www.capmoderne.com

www.lecorbusier-worldheritage.org

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Konstruktor lepszego życia

Konstruktor lepszego życia

Warszawa | 27 listopada 2022

Jean Prouvé to legenda światowego designu. Kim był i skąd wzięła się Prouvémania

Oda do radości

Oda do radości

Marsylia | 4 listopada 2022

Kilimy studia Falbanka nawiązują do mniej znanej twórczości Le Corbusiera

Między niebem a ziemią

Między niebem a ziemią

San Vito di Altivole | 16 października 2022

Arcydzieło Carla Scarpy – grobowiec rodziny Brion w San Vito di Altivole

Za szklaną ścianą

Za szklaną ścianą

New Canaan | 15 października 2022

Odwiedzamy słynny Glass House projektu Philipa Johnsona

W imię twórczej swobody

W imię twórczej swobody

Rio de Janeiro | 13 października 2022

Zaglądamy do Casa Das Canoas, ikonicznej rezydencji projektu Oscara Niemeyera