Barbara zaprasza na wielkie żarcie

To nie jest zwykła wystawa. Nie spodziewajmy się oprowadzenia kuratorskiego i nieskazitelnej przestrzeni wystawienniczej. Ta wystawa żyje. Wszystkie jej elementy zostały stworzone, by sprowokować odbiorcę do reakcji i refleksji: czym jest sztuka? Na „Wielkie Żarcie”, czyli opowieść o najnowszej sztuce użytkowej przede wszystkim z zakresu szkła i ceramiki, zapraszają Sztuki Wizualne Europejskiej Stolicy Kultury.

„Wielkie Żarcie, czyli stół z powyłamywanymi nogami” to wystawa–eksperyment i próba konfrontacji sztuki użytkowej z jej nieodłączną cechą – funkcjonalnością. – Ta gra z widzem rodzi się w momencie wyprowadzenia sztuki z laboratoryjnie neutralnego terytorium galerii, do którego tak jesteśmy przyzwyczajeni i umieszczenia jej w przestrzeni użytkowej – wyjaśniają Krzysztof Kucharczyk i Magdalena Serafińska, kuratorzy wystawy. Czy przestrzeń zmieni nasze postrzeganie i odbiór sztuki użytkowej? Czy obiekt zaprezentowany w swoim naturalnym kontekście (wynikającym z funkcji) nadal będzie mieć tę samą siłę oddziaływania? I wreszcie: czy nadal będzie postrzegany w kategoriach artystycznych?

wielkie zarcie

Aby uzyskać odpowiedź na te pytania, kuratorzy zapraszają tuż przed wernisażem wystawy grono widzów na happening – kolację, w której zastawę i całą scenografię stworzą przedmioty sztuki użytkowej. Skoro herbatę pijemy w porcelanowej filiżance, to dlaczego owoców nie moglibyśmy spożywać w równie elegancki sposób? Taki uchwyt–ucho na owoce będzie można przetestować podczas wydarzenia. Znajdziemy tam również wiszące ogrody sałat czy ekskluzywne… szklane wiadro z dobrym winem. Reszta informacji nadal owiana jest tajemnicą. Warto pojawić się we wrocławskiej Barbarze 15 czerwca, żeby posmakować tego spektaklu.

– Do tej pory nikt nie pytał mnie o ocenę funkcjonalności naczynia. Ta kolacja jest jednym z najciekawszych dla nas wyzwań. Czujemy się współtwórcami projektu, jego niezbędnym elementem – mówi Małgorzata Miszczuk, menedżer Barbary.

Sztuki Wizualne Europejskiej Stolicy Kultury zapraszają na wystawę do wrocławskiej Barbary od 16 do 22 czerwca. Więcej na: www.wroclaw2016.pl/dzialania-esk-sztuki-wizualne

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wraca kultowa Barbara

Kultowa Barbara

Wrocław | 19 lipca 2015

Barbara. Nowa przestrzeń otwarta na polski design.