Awangardowa kawalerka młodego przedsiębiorcy

Kiedy paryskie Zyva Studio rozpoczęło pracę nad zabytkowym mieszkaniem z czasów Georges-Eugène Haussmanna (twórcy planu urbanistycznej przebudowy Paryża z połowy XIX wieku), z góry wiadomo było, że efekt będzie niezwykły.

Ekscentryczna kawalerka to dzieło Anthony’ego Authié, który już wcześniej zasłynął pełnymi koloru awangardowymi realizacjami. W swoich projektach inspiruje się popkulturą – od Matrixa, przez Dragon Ball Z, po tuning samochodów wyścigowych i reality show. 

W przypadku Blue Cube prace remontowe obejmowały przekształcenie 37-metrowego mieszkania w 11. dzielnicy w przestrzeń odpowiadającą potrzebom młodego paryskiego przedsiębiorcy. Po wejściu do środka, niewielki korytarz łączy poszczególne pomieszczenia, jednocześnie izolując sypialnię od pozostałych pomieszczeń. Powstały układ to efekt wyburzenia pierwotnych ścianek działowych, które wcześniej sprawiały, że kawalerka była ciemna oraz mało przewiewna.

Jakby zaprzeczając historycznym korzeniom kawalarki, zespół architektów jako punkt odniesienia przyjął funkcjonalny minimalizm ujęty w ramy monochromatycznych stref. Paleta barw wykorzystanych w projekcie to swoista alegoria budowy naszej planety – niebieskiej na zewnątrz i czerwonej w środku.

To właśnie dlatego centralnie umiejscowiona łazienka zaskakuje intensywnością pomarańczowej barwy szkliwionych płytek ceramicznych o wymiarach 4 x 4 cm, pokrywających nie tylko ściany, ale również sufit i podłogę. Idąc dalej, przylegające do niej pomieszczenia podzielone są na dwie strefy: błękitną i białą, kontrastujące z ocieplającym przestrzeń naturalnym, drewnianym parkietem.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie zastosowano w kawalerce są ogromne, futurystyczne lampy w sypialni i salonie. Ich rozległa forma to rodzaj hołdu wobec majestatycznych żyrandoli w stylu vintage, które wcześniej zdobiły mieszkanie. Kiedy na zewnątrz zachodzi słońce, wykonane na zamówienie lampy automatycznie oświetlają kawalerkę imitując światło księżyca.

Awangardowa kawalerka

Anthony Authié

Urodzony w 1992 roku francuski architekt (pochodzi z Marsylii), po ukończeniu w 2018 roku studiów w École nationale supérieure d’architecture et de paysage de Bordeaux (ENSAP) rozpoczął praktyki w międzynarodowej agencji architektonicznej specjalizującej się w wielkopowierzchniowych projektach. Podczas pierwszych miesięcy pracy wydał książkę „Baston” będącą zbiorem refleksji, jakie towarzyszyły młodemu architektowi podczas pracy z profesjonalistami. W 2019 założył własną pracownię Zyva Studio, której działania obejują nie tylko architekturę, ale również design. W swoich projektach inspiruje się latami 20. XX wieku, ale również szeroko rozumianą popkulturą – od Matrixa, przez Dragon Ball Z, Arnolda Schwarzeneggera, po tuning samochodów wyścigowych i współczesne reality show. Więcej na: www.zyvastudio.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wehikuł czasu

Wehikuł czasu

Paryż | 9 stycznia 2024

Hauvette and Madani przenieśli ten paryski apartament w czasie

Dogonić marzenia

Dogonić marzenia

Londyn | 20 grudnia 2023

Ola Jachymiak robi międzynarodową karierę i tworzy wnętrza od Londynu po Paryż!