Najmodniejsze kolory we wnętrzach, dlaczego warto je wybierać?

O kolorach we wnętrzach można napisać tomy, co nie zawsze pomaga w podejmowaniu decyzji, które z nich zastosować. I choć warto kierować się trendami, to jednak np. na pytanie – jaki kolor na ścianę wybrać? – odpowiedź zawsze będzie brzmiała: spośród tych, które po pierwsze są odpowiednim tłem dla aranżacji, a po drugie – mają dobry wpływ na nasze samopoczucie. Zabawa w kolory jest dużo swobodniejsza podczas doboru detali wykończeniowych i dekoracji. I tu możemy postawić na modne kolory sezonu.

jasne kolory w mieszkaniu
Na zdjęciu: linia mebli Type02 zaprojektowana przez markę Tylko. Zdjęcie: Ernest Wińczyk

Jakie kolory na ścianę?

Każda barwa trafiająca do naszego oka ma różną częstotliwość i długość fali, dlatego rozmaicie na nas oddziałuje. Najsilniejszy kolor, jakim jest czerwień, wyraźnie stymuluje fizjologię. Podnosi ciśnienie krwi. Sprawia, że serce szybciej bije. Słowem – pobudza, stawia na nogi. Z kolei niebieski uspokaja i wycisza, a razem z fioletowym odpowiada za poziom kreatywności i wrażliwości. Oba mają duży wpływ na samopoczucie, dlatego nie są najlepszym wyborem koloru na ściany, za to doskonale sprawdzają się w detalach. Jakie kolory na ścianę zawsze będą dobrym wyborem? Szarość w mieszkaniach raz, że wpisuje się w trendy (jednym z kolorów Pantone 2021 jest Ultimate Grey), a dwa – jej oddziaływanie jest stosunkowo neutralne. Dodatkowo szarości mają mnóstwo odcieni i pasują do każdego innego koloru tworząc dla wybranej palety barw idealne tło. Podobnie działa biel w mieszkaniu, a do modnych kolorów na ścianach zaliczają się również stonowane, naturalne barwy ziemi. Jasne brązy, beże, błękity i bledsze zielenie. W ich przypadku uważniej trzeba podejść do aranżacji, aniżeli w przypadku szarości i bieli. Wciąż jednak pozostawiają one duże pole do kolorystycznego popisu. Manifestują przy tym rosnącą potrzebę powrotu człowieka do natury i doskonale współgrają z niezwykle popularnym w Polsce minimalistycznym stylem skandynawskim.

meble do mieszkania w odważnych kolorach

Kolory mebli w mieszkaniu

Ponieważ jest najbardziej reprezentacyjny, zastanówmy się, w jakim kolorze wybrać meble do salonu? Niezwykle modne są obecnie te rustykalne z naturalnego, niewykończonego i niepomalowanego drewna. Dobrze odnajdą się one w aranżacjach w stylu vintage, skandynawskim i wiejskim. Najlepiej, gdy zostaną wyeksponowane na ścianach pomalowanych w kolorach ziemi. Modny jest również metal – niekoniecznie wyłącznie do wnętrz w stylu industrialnym, ale również, np. nowoczesnym i minimalistycznym. Przede wszystkim w odcieniach miedzi, brązu i złota, które doskonale komponują się na tle bieli i odcieni ziemistych. Meble tapicerowane – fotele i sofy mają z kolei charakteryzować się obecnie zaokrągleniami i ozdobnym pikowaniem oraz nasyconą kolorystyką: od czerwieni i fioletów po butelkową zieleń, odcień musztardowy i granat. Szare tło wyeksponuje je doskonale. Z jaśniejszych barw przebija się róż oraz kolory kwiatów, które również dobrze wyglądają na tle szarości.

kolory
Na zdjęicu: Kobiece wnętrze od Mood Works. Zdjęcie: Tom Kurek

Kolory we wnętrzach – mocne akcenty

Według ogólnych wskazówek, których w gruncie rzeczy warto się trzymać, w 80% kolorystyka wnętrza powinna mieć charakter neutralny, a w 20% możemy sobie bardziej pofolgować. Wspomniana szarość w mieszkaniach i biel są idealnym tłem dla nasyconych barw. Na przykład żółtego w wersji, którą zaproponował na 2021 rok Instytut Pantone. Jest to Illuminating Yellow, mający symbolizować nadzieję. Na tle spokojnej i stabilnej szarości (Ultimate Grey) jawi się jako wpadające przez okno radosne promienie ciepłego słońca. By nie wprowadzać wrażenia przesytu ten silnie oddziałujący żółty – podobnie, jak pomarańczowy czy czerwony – dobrze jest wykorzystać do mniejszych akcentów dekoracyjnych: pledów, poduszek. Postawić w ich kolorze designerski wazon na stole, którego kolor przy okazji pobudzi apetyt, bądź jakąś inną formę, rzeźbę, wyeksponowaną w widocznym miejscu. Stonowane, delikatne kolory ziemi na ścianach doskonale wyglądają z kolei, gdy są uzupełnione ciemniejszymi i bardziej nasyconymi akcentami, ale z tej samej palety barw. Na tle jasnego beżu będą to brązy i ciemne bordo, jasnej zieleni – ta malachitowa, a błękitów – granat i odcienie ciemnoniebieskie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W cieniu atlantów

W cieniu atlantów

Łódź | 24 lipca 2022

Te kolory i zdobienia! Poznajcie wnętrza proj. Karoliny Rochman-Drohomireckiej