Aktywnie przy pracy: wielozadaniowe biurko Pawła Retkowskiego

Biurko – jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej instytucji, biura czy mieszkania. Jak zaprojektować mebel, o którego wzorniczych możliwościach, zdaje się, że powiedziano już wszystko? Paweł Retkowski pokazuje, że w tej kwestii nie padło jeszcze ostatnie słowo.

Ten wyjątkowy mebel powstał w Pracowni Projektowania Mebla Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzonej przez dr Fiilipa Ludkę oraz mgr Katarzynę Przybył. Projekt jest zarazem magisterską pracą dyplomową młodego twórcy.

– Projekt mojego mebla jest wynikiem obserwacji osób pracujących przy biurku. Długotrwale utrzymywana pozycja siedząca wpływa negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na efektywność. Hasło, które przyświecało mi przy projektowaniu to aktywnie przy pracy. Moim celem było stworzenie takiego mebla, który skłoni użytkownika do zmiany pozycji – opowiada o procesie twórczym Paweł Retkowski, absolwent architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Jak wspomina autor, istotną wartością był dla niego powrót do używania mechanizmów. W ten sposób to właśnie waga stała się pierwowzorem do powstania projektu. Prosty, niezelektryfikowany sposób umożliwiający podnoszenie i opuszczanie biurka na zasadzie przeciwwagi. Łatwy sposób składania i rozkładania mebla wpisuje się w obecny tryb życia wielu osób, które często się przeprowadzają. Trwałość użytych materiałów i ich szlachetne starzenie zapewnia ponadczasowość.

Więcej na: www.asp.gda.pl

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Biurowa oaza

Biurowa oaza

Tarnowo Podgórne | 20 lutego 2020

Kolekcja Lopp doceniona przez iF DESIGN AWARD 2020

Mobilne meble dla dzieci

Rafa–Kids

Rotterdam | 25 listopada 2016

Mobilne meble dla dzieci.