Stała wystawa polskiego designu wreszcie w Muzeum Narodowym w Krakowie!

Najważniejsze osiągnięcia polskiego designu wreszcie na stałej ekspozycji w Krakowie. A to tylko wstęp do przyszłej wystawy w dawnym hotelu Cracovia.

Od projektów graficznych, przez modę i meble, po gry komputerowe. Najciekawsze przykłady polskiego designu ostatnich ponad 120 lat stały się tematem ekspozycji „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”, którą można już oglądać w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego.

Po raz pierwszy Muzeum Narodowe w Krakowie w ramach wystawy stałej pokazuje najważniejsze osiągnięcia polskiego designu. Docenia przy tym jego znaczenie oraz odrębność wobec sztuk pięknych, jak i rzemiosła artystycznego. Wśród zaprezentowanych eksponatów znalazły się kultowe przedmioty codziennego użytku oraz dzieła polskich projektantów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego wzornictwa.

Wstęp do wystawy w dawnym hotelu Cracovia

Prezentacja 350 wyjątkowych obiektów w ramach wystawy „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” to zapowiedź przyszłej działalności nowego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie w dawnym hotelu Cracovia.

W Galerii Designu Polskiego zobaczymy eksponaty z okresu od Młodej Polski, przez modernizm i awangardę w II RP oraz czasy PRL, po współczesność. Wybrane ramy czasowe pozwalają docenić osiągnięcia twórców pierwszych polskich stowarzyszeń projektantów z przełomu XIX i XX wieku. Jednocześnie stanowią podkreślenie, że kluczowe znaczenie ma dziś dla nas dorobek XX wieku oraz dekad transformacji po 1989 roku.

Wystawę otwierają m.in. fotel z barwnym kilimem w stylu zakopiańskim, który jest wariantem projektu Stanisława Witkiewicza z 1902 roku, duży kredens i towarzyszące mu krzesła według projektu Ludwika Pugeta oraz jedyne zachowane meble z mieszkania Zofii i Tadeusza Żeleńskich – wykonane według projektów Stanisława Wyspiańskiego. Dalej zwiedzający mogą zobaczyć tkaniny batikowane, serwis Kaprys z Ćmielowa, dwa geometryczne siedziska z sali kinowej z 1929 roku projektu Franciszka Seiferta, jak również druki reklamowe, etykiety produktów i opakowania na słodycze.

W salach poświęconych designowi z czasów PRL na gości muzeum czekają m.in. słynna meblościanka, pocztówki dźwiękowe, ceramika z Ćmielowa, fajanse z Włocławka, szkła Zbigniewa Horbowego i aparat fotograficzny Alfa.

Ostatnie sale prezentują polskie wzornictwo po 1989 roku. Można tu zobaczyć m.in. stołki Ribbon Jana Lutyka i Plopp Oskara Zięty, szkło z zestawu Na palec Agnieszki Bar, a także zabawki z serii Poor design Bartosza Muchy. Tam też znajdują się projekty dla miasta i przestrzeni publicznej; model pociągu firmy PESA; rower miejski; koszulki firmy Pan tu nie stał czy gra komputerowa This War of Mine autorstwa 11 bit studios.

Galeria Designu Polskiego z modą i plakatem

Osobne przestrzenie zajmują sztuka plakatu i moda. Obie te sale będą miały swoje czasowe odsłony. W pierwszej, poświęconej plakatowi, można zobaczyć prace Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana” i Warsztatów Krakowskich. Swoje miejsce znalazły tu także przykłady plakatu awangardowego i konstruktywistycznego, dzieła polskiej szkoły plakatu, a również przykłady po 1989 roku, pokazujące komercjalizację plakatu oraz niszowe plakaty artystyczne.

Z kolei pierwsza odsłona sali z modą to dwanaście kreacji kobiecych z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Są to kreacje wizytowe i balowe, utrzymane w jednolitej gamie kolorystycznej, z towarzyszącymi akcesoriami modowymi – torebkami, broszkami, kapeluszami.

Przedmioty. Galeria Designu Polskiego

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ścieżki Stanleya Kubricka

Ścieżki Kubricka

kraków | 3 czerwca 2014

Wystawa "Stanley Kubrick" w Muzeum Narodowym w Krakowie.