Gratka dla miłośników stylu vintage. Szkło prof. Horbowego w limitowanej serii

Prof. Zbigniew Horbowy uważany jest za czołowego polskiego projektanta szkła użytkowego. Limitowana kolekcja unikatowego szkła tego wybitnego projektanta jest już dostępna. Zawiera 26 projektów, każdy został wyprodukowany w limitowanej serii 204 sztuk.

Prof. Zbigniew Horbowy (1935 – 2019) był artystą-plastykiem zajmującym się wzornictwem przemysłowym, szkłem unikatowym i użytkowym. Był profesorem na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz rektorem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uważa się go za czołowego polskiego projektanta szkła użytkowego i twórcę własnej szkoły wzorniczej.

Jako jeden z pierwszych odszedł od tradycyjnych wzorów i utorował drogę nowemu myśleniu w dziedzinie szkła artystycznego. Jego wzory opierają się na prostej konstrukcji, ekonomice formy, oszczędnej kolorystyce, chłodnej, obiektywnej linii. Dużo uwagi poświęcał na eksperymenty technologiczne wzbogacające kolorystykę i różnicujące konsystencję szkła poprzez dodawanie do masy szklanej związków metali.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Historia kolekcji stworzonej w Leśnej Hucie mistrza Henryka Łubkowskiego rozpoczęła się w 2015 roku za sprawą kolekcjonera Bogumiła Gali, który zaraził swą pasją projektanta, artystę grafika Adriana Purgała. Razem, jako grupa artystyczno-projektowa Galaeria, postanowili dotrzeć i osobiście poznać profesora Horbowego. Wspólne zainteresowania, fascynacja sztuką i designem sprawiły, iż profesor zgodził się na stworzenie limitowanej kolekcji „Horbowy Nowa Era”. Z czasem powstały dzieła sztuki, w limitowanych seriach, posiadające certyfikaty i ręcznie grawerowane sygnatury oraz numerację serii poświadczające ich autentyczność.

Na kolekcję składają się wazony, świeczniki, karafki, dzbanki, czarki, kieliszki i figury dekoracyjne. – Kolekcja zawiera 26 projektów. Każdy został wyprodukowany w limitowanej serii 204 sztuk. Jest to jedyna limitowana, sygnowana i certyfikowana kolekcja szkła artystyczno-użytkowego w historii polskiej sztuki. Wykonana została w unikatowej technologii szkła selenowo-kadmowego – mówi nam Bogumił Gala.

Ceny zaczynają się od 360 zł (figura dekoracyjna) a kończą na 2950 zł (komplet 6 szt. kieliszków).

Więcej na: www.horbowy.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: