Brutalistyczny pomnik ku czci pomordowanych

Brutalistyczna forma szeregu drewnianych chat przy pierwszym kontakcie wzbudza niepokój. Ustawione jeden za drugim segmenty zderzają się ze sobą, rozpadają, naznaczone są kataklizmem i bolesną historią. Rzeźbiarska bryła Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to architektoniczny symbol pacyfikacji dokonanych w Michniowie i innych polskich wsiach w 1943 roku, podczas II wojny światowej.

Projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich pierwotnie powstał w 2009 roku. Zespół kierowany przez Mirosława Nizio (Nizio Design International) zdobył wówczas pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Po blisko 13 latach, 12 lipca 2021 roku, w 78. rocznicę pacyfikacji Michniowa, Mauzoleum zostało oficjalnie otwarte.

Inspirująca moc destrukcji

Całość zaprojektowanego kompleksu liczy ponad 16000 metrów kwadratowych. Zarówno architektura, jak i wnętrze Mauzoleum oraz prezentowana tu wystawa są symbolem represji, jakie dotknęły ponad 800 polskich wsi w trakcie II wojny światowej i czasów okupacji.

– Oglądając archiwalne zdjęcia przedwojennej wsi Michniów: chat, mieszkańców, sceny z codziennego życia czuliśmy, że obcujemy z czymś pełnym, kompletnym. Z kolei przeglądając fotografie z pacyfikacji z 1943 roku, widząc ludzkie dramaty, śmierć, płonące chaty, dotknęliśmy bolesnej historii, doświadczyliśmy emocji towarzyszących gwałtownemu przerwaniu linii życia. Odczuliśmy tę wszechobecną i narastającą destrukcję. Ten proces był impulsem do zaprojektowania bryły i ekspozycji – wspomina Mirosław Nizio.

Monolityczną bryłę Mauzoleum tworzy 11 segmentów nawiązujących swoją formą do archetypowej wiejskiej chaty. Aby jeszcze lepiej oddać charakter miejsca, całość zabudowań wykonano z betonu, na którym odciśnięto słoje drewna.

Zapach stali i palonych chat

Zwiedzanie rozpoczyna się od pięciu segmentów zamkniętych. Przez przeszklenia oraz rozprucia w konstrukcji widoczne są tutaj otaczające budynek modrzewiowe krzyże, których kształt i symbolika zainspirowała formę przepruć.

Pełna ekspresji architektura i celowa, postępująca degradacja bryły tworzą unikatowy nastrój miejsca, jednocześnie prowadząc widzów biegiem destrukcyjnej historii. Narratorami opowiadającymi o skutkach pacyfikacji są tutaj ofiary i ludzie stojących za rozkazami. Przechodząc przez kolejne części obiektu, zwiedzający docierają do zgliszczy. Beton, czarna stal, drewno ze starych zabudowań, które sprowadzono na potrzeby budowy z okolicznych wsi, to materiały dominujące we wnętrzu Mauzoleum, a jednocześnie stanowiące nośnik dla ekspozycyjnej narracji. Widz odczuwa wypełniający wnętrze, niepokojący zapach stali i sczerniałego, opalanego drewna. Wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach przypominających zgliszcza chat, to jeden z elementów prezentacji muzealnego kontentu. Na część obiektów nałożono blachy z czarnej stali z nadrukami poświęconymi historii pacyfikacji.

Prócz nowo otwartego budynku Mauzoleum na terenie muzeum znajdziemy również mogiłę pomordowanych mieszkańców Michniowa, kaplicę św. Małgorzaty, Dom Pamięci Narodowej (pełniący funkcję administracyjną i wystawienniczą) oraz Pietę Michniowską.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Mauzoleum ku pamięci 817 spacyfikowanych wsi

Michniów został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku, za pomoc udzieloną partyzantom Armii Krajowej. W czasie dwudniowej pacyfikacji zginęło co najmniej 204 mieszkańców wsi (102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat), w większości spalonych żywcem. Dziewięć osób zostało aresztowanych i wywiezionych do obozu KL Auschwitz. Ponadto 18 kobiet zostało wysłanych na roboty przymusowe do Rzeszy. Cała wieś została doszczętnie spalona.

Mauzoleum w Michniowie jest muzeum historyczno-martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich.

Więcej na: www.nizio.com.pl i www.martyrologiawsipolskich.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu

Muzeum Guggenheima udostępniło ponad 200 katalogów o sztuce. Do pobrania za darmo!

Perły sztuki

Nowy Jork | 6 maja 2020

Archiwum Guggenheima udostępniło za darmo 200 katalogów o sztuce

Muzeum Polskiej Wódki już działa!

Muzeum wódki

Warszawa | 7 sierpnia 2018

Otwarto Muzeum Polskiej Wódki projektu Nizio Design International.