Nowe oblicze oczekiwania

– Ta poczekalnia miała być tym, czym obecnie poczekalnie zwykle nie są – podkreśla już na wstępie Paweł Jurkiewicz. W zaprojektowanym przez niego wnętrzu warszawskiej Łuba Dental Clinic nie ma miejsca na przypadkowość, choć wcale nie chodziło o efekt „designerskiej” poczekalni.

To raczej wnętrze, które stawia na komfort, wyciszenie i spójność detalu – nie jako tło dla oczekiwania, ale jako integralną część doświadczenia pacjenta.

Po 12 latach działalności kliniki jej właściciel, Adrian Łuba, zdecydował się na zmianę. Impulsem była realizacja Jurkiewicza, którą zobaczył w jednym z branżowych mediów. – Obaj jesteśmy detalistami, dla których design i estetyka to pasja a jakość to kluczowa kwestia. Od razu wiedzieliśmy, że znajdziemy wspólny język i przystąpiliśmy do działania – wspomina projektant.

Magazyn Design Alive

POCZET POLSKICH PROJEKTANTÓW

ZAMAWIAM

POCZET POLSKICH PROJEKTANTÓW

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Mimo szybkiego znalezienia wspólnego języka pierwsza koncepcja została odrzucona. – Praca ze świadomym inwestorem, który docenia design, to z jednej strony ogromna łatwość, ale i wyzwanie – nie zadowoli się sztampowym rozwiązaniem – zauważa Jurkiewicz.

Wystarczyło jednak przeprojektować kolorystykę, by obie strony poczuły, że to „to” – i można było przejść do realizacji.

Łuba Dental Clinic

Materiał jako komunikat

Nowa poczekalnia Łuba Dental Clinic miała zerwać ze skojarzeniem z chłodnymi, sterylnymi wnętrzami placówek medycznych. – Miała przypominać bardziej wnętrze przytulnego apartamentu czy eleganckiego niszowego butiku – mówi Jurkiewicz. – Otulać każdego, kto się w niej znajduje.

Bazą projektu stały się szlachetne materiały: fornirowana dębowa okładzina o koniakowym odcieniu, marmur emperador dark, woskowany mosiądz, szkło w kolorze brązu.

– Jesteśmy przekonani, że to w jakich wnętrzach przebywamy ma na nas i nasze samopoczucie kluczowy wpływ. Pamiętajmy, że to nie tylko miejsca dla pacjentów, ale też miejsce codziennej pracy kilkunastoosobowego zespołu.

Łuba Dental Clinic

Przy recepcji stanęła wykonana na zamówienie lada projektu Jurkiewicza, zrealizowana przez Ślusarstwo Friedrich. W podobny sposób zaprojektowano i wykonano gablotę z zaokrąglonymi narożnikami – motyw miękkich linii konsekwentnie przewija się w całym wnętrzu.

Wyposażenie to świadoma mieszanka klasyki i współczesnego wzornictwa – zarówno tego światowego, jak i lokalnego. W strefie głównej uwagę przykuwają fotele Little Petra (&Tradition) obite kremową tkaniną Dedar, ustawione wokół centralnego stolika z marmuru (ng design) na beżowym dywanie od Benuty. Obok nich: vintage krzesła z Włoch z lat 70., niska orzechowa ławka projektu Pierre’a Jeannereta dla Cassiny z rattanowym siedziskiem, stolik pomocniczy Tulip projektu Eero Saarinena (Knoll), a także zaprojektowany przez Jurkiewicza boczny stolik o połyskującej powierzchni.

Nawet mosiężne rotule wykonano na zamówienie – w polskiej manufakturze Unimetal.

Łuba Dental Clinic

Miękkie, rozproszone światło tworzą m.in. lampa stołowa Artemide Nesso oraz wisząca nad recepcją oprawa zachowana z poprzedniego wystroju – dziś już nieprodukowana. Całość dopełnia fotografia wzburzonego morza autorstwa Robby’ego Cyrona, zawieszona nad półkami – wizualny kontrapunkt do kojącej aury wnętrza.

– To miejsce słynie z jakości swoich usług i personalnego podejścia do pacjenta i takie też wymagania zostały postawione temu projektowi – podsumowuje Jurkiewicz. – Chociaż wiele elementów było w trakcie realizacji poprawianych i nie obyło się bez niespodzianek to mieliśmy świadomość, że tworzymy coś, co ma przetrwać co najmniej kolejne 12 lat – i że ten trud jest tego wart.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Luksusowy dom nad Narwią

Luksusowy dom nad Narwią

Warszawa | 30 maja 2022

Paweł Jurkiewicz urządzając 1000-metrowy dom sięgnął po wyrafinowane rozwiązania