Z widokiem na bujną zieleń rezerwatu

Dom jednorodzinny JRv2 w Poznaniu to jedna z najciekawszych, naszym zdaniem, realizacji jednorodzinnych w Polsce w ostatnich latach.

O projekcie opowiada jego twórca Adam Wysocki ze studia de.materia: – Działka leży na skraju rezerwatu Żurawiniec w Poznaniu. Otoczona jest od strony zachodniej i południowej mieszanym lasem. Wzdłuż frontowej, wschodniej granicy działki przebiega skarpa, która łagodnie opada w dół działki, w stronę rezerwatu.

Takie ukształtowanie terenu zdeterminowało podstawowe założenie projektu domu. Idea była taka, żeby część mieszkalna była jednopoziomową bryłą wcinającą się w naturalną górkę, a garaż, dla uniknięcia kłopotliwego zjazdu, miał powstać na górnej kondygnacji, na dachu budynku. To założenie pozwoliło uzyskać wygodny wjazd samochodów do garażu a cześć mieszkalną domu jednorodzinnego schować od ulicy i otworzyć ją na słoneczną zachodnia i południową stronę, z widokiem na bujną zieleń rezerwatu.

Układ częściowo podziemnej części mieszkalnej przypomina literę T. Jedno skrzydło zawiera część dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią, otwarte na zachód; drugie jest ciągiem kolejno uporządkowanych pomieszczeń: garderoba, łazienka i sypialnia, która wychodzi najdalej w stronę zieleni. Część budynku która wbija się w skarpę mieści ślepe pomieszczenie techniczne i pokój gościnny. Na skrzyżowaniu dwóch skrzydeł mieści się przestrzeń komunikacji i wejścia głównego. Takie rozmieszczenie funkcji pozwoliło w naturalny sposób odgrodzić się od sąsiada z północnej strony.

Dla złapania wschodzącego słońca w salonie zaprojektowane zostało małe patio, na które wychodzi okno salonu. Ściana patio jest jednocześnie murem oporowym dla skarpy. Konstrukcja garażu jest lekkim szkieletem drewnianym z modrzewiowym wykończeniem elewacji, natomiast cały dół wykonany jest w technologii betonowej. Zielony dach porasta mieszanka rozchodników i ziół.

Ten dom jednorodzinny wyposażony jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i wydajne ogrzewanie podłogowe z masywną płytą akumulacyjną w postaci posadzki betonowej.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Ten dom gra w zielone

Ten dom gra w zielone

Konstancin-Jeziorna | 6 października 2023

Daje mnóstwo komfortu! To dom w Konstancinie-Jeziornie projektu BDR Architekci