WSTĘGA, KTÓRA WCIĄGA [ZDJĘCIA]

ŁUKASZ POTOCKI

WARSZAWA 6.6.2014

ARCHITEKTURA SZTUKA WYDARZENIA

Aranżacja wystawy powinna stanowić neutralne tło dla prezentowanych na niej dzieł sztuki i stwarzać widzom komfortowe warunki odbioru. Z takiego założenia wyszli architekci poznańskiego biura Ultra Architects projektując oprawę ekspozycji prac Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie (20 marca - 10 sierpnia).

Na przygotowanej przez warszawskie muzeum monograficznej wystawie "Aleksander Gierymski 1850-1901" prezentowana jest niemal cała dostępna spuścizna malarza - około 120 obrazów i szkiców olejnych, 70 rysunków, blisko 110 drzeworytów oraz fotografie pozujących artyście modeli. Ze względu na ilość eksponatów drugą ważną kwestią determinującą kształt projektu była konieczność powiększenia przestrzeni ekspozycyjnej.

- Kluczowym elementem naszego projektu jest wstawiona w istniejące wnętrza dodatkowa struktura w postaci długiej, białej wstęgi biegnącej przez wszystkie pomieszczenia i tworzącej 15 połączonych ze sobą wizualnie ośmiokątnych pokoi. Zabieg ten pozwolił uzyskać dodatkową powierzchnię ścian i dał możliwość odpowiedniego wyeksponowania ważniejszych dzieł. Jednocześnie, tak zorganizowana przestrzeń "wciąga" widzów - stojąc w jednym pomieszczeniu mogą już dostrzec to, co znajduje się na ścianach kolejnego - przekonują architekci.

W projekcie zostały użyte trzy barwy: sufit i podłogi są czarne, natomiast wstęga, na której znajdują się prace, jest biała w strefie poświęconej malarstwu i jasnoszara w części z grafikami i szkicami. Takie kolory ścian zapewniają neutralne tło dla prezentowanych obiektów.

Inspiracją dla projektu posadzki stały się z kolei same obrazy Gierymskiego. Często pojawia się w nich kontrast faktur: gładkiej czerni cieni artysta przeciwstawiał malowane grubymi warstwami farby światło. - Postanowiliśmy uzyskać podobny efekt: większość posadzki wyłożona została czarną wykładziną o dość długim włosiu, na którym stopy odwiedzających pozostawiają odciśnięte ślady. Dla kontrastu w dwóch salach zastosowaliśmy gładkie czarne linoleum. Uzupełnieniem wystroju wystawy są meble. Lakierowane na czarno, romboidalne bryły o zaokrąglonych narożnikach raz pełnią funkcję siedzisk, innym razem gablot lub podstaw pod monitory wykorzystane do prezentacji multimedialnej - dodają projektanci z Ultra Architects.

Więcej na: www.ultra-architects.pl