WORKSHOP, HOLENDERSKA INSPIRACJA WARSZTATOWA

MAC, TWO, KORESPONDENCJA Z LONDYNU

28.9.2011

RZECZY

Holenderscy projektanci: Kiki van Eijk i Joost van Bleiswijk, absolwenci Akademii Designu w Eindhoven, zaprezentowali w Londynie swoją nową kolekcję Workshop dla Bernhardt Design. To kolejna praca, eksperymentująca z tkaninami i ich możliwościami.

Dwójka projektantów przez kilka lat pracowała niezależnie. Połączyło ich studio Bernhardt Design, w którym zrealizowali już kilka bardzo dobrze przyjętych projektów. Wcześniej Kiki van Eijk zaproponowała swój projekt Kiki Carpet, który zapoczątkował jej kolejne eksperymenty z tkaninami. Z kolei Joost van Bleiswijk chętnie sięga do tradycyjnych technik, nadając nowe znaczenie - zdawałoby się - zapomnianym przedmiotom, jak dawny zegar dziadków czy szachy.

Teraz na 9. London Design Festiwal (17-25 września) zaproponowali kolekcję, która nie tylko cieszyła się ogromną popularnością, ale również sprawiała, że wiele osób zapragnęło "ogrzać się w jej cieple": to wlaśnie przy ich nowych projektach mnóstwo osób się fotografowało podczas najbardziej podążanej imprezy festiwalu zorganizowanej przez magazyn "Wallpaper" w pięciogwiazdkowym St Pancras Renaissance Hotel.

Nazwa nowej kolekcji nie jest przypadkowa: nawiązanie do warsztatu pozostaje w duchu wcześniejszych zainteresowań projektantów technikami rzemieślniczymi i rzemiosłem. Ich wcześniejsze projekty trafiały już do galerii na całym świecie, a projektanci przez kilka lat pracowali nad rozwojem swoich pomysłów powstających zgodnie z ideą: "bez śrubek, bez kleju".

Na London Design Festiwal Holendrzy pokazali projekt dla Bernhardt Design, w którym łączą tkaniny z metalowymi meblami. Korzystają z pięciu tekstylnych wzorów, wykorzystywanych w wymiennych poduszkach do siedzenia i oparcia, każdy wzór jest dostępny w kilku kolorach. Wzory z kolei powstały z obserwacji przedmiotów, które można odnaleźć w każdym warsztacie, a więc ścinki drewna, nici, papier czy skrawki taśmy. Każdy z wzorów powstawał indywidualnie, w zależności od użytego jako pierwowzór materiału. Wzory tkanin powstawały warstwowo.

- Interesuje nas wszystko, co można znaleźć w przestrzeni warsztatu, trzeba się tylko dobrze rozejrzeć. Moja praca polegała właśnie głównie na obserwacji. Przygotowaniem materiału zajęła się już Kiki tworząc materiał bardzo wytrzymały i odporny na ścieranie - powiedział DesignAlive.pl Joost van Bleiswijk.

Następnie wszystkie poduszki są dowolnie łączone z metalową konstrukcją. Proces powstawania mebli holenderscy twórcy prezentowali w specjalnie zaaranżowanym na potrzeby festiwalu warsztacie.

Materiały, sofy i poduchy jeszcze nie trafiły do sprzedaży, nie podano również ich cen. Stanie się to na dniach.

Więcej: www.bernhardtdesign.com

Na London Design Festiwal Holendrzy pokazali projekt dla Bernhardt Design, w którym łączą tkaniny z metalowymi meblami. fot. Nienke Klunder i Wiglius de Bie

Kolekcję oficjalnie zaprezentowano na imprezie zorganizowanej przez magazyn "Wallpaper" w pięciogwiazdkowym St Pancras Renaissance Hotel. fot. Wojciech Trzcionka

Kiki van Eijk i Joost van Bleiswijk. fot. Nienke Klunder i Wiglius de Bie

Materiały, sofy i poduchy jeszcze nie trafiły do sprzedaży, nie podano również ich cen. Stanie się to na dniach. fot. Nienke Klunder i Wiglius de Bie