W ODPOWIEDZI NA ZMIENIAJĄCY SIĘ ŚWIAT: INTELIGENTNE DYSPENSERY ENOVIO

DOROTA ŁASKI.

WARSZAWA 18.4.2020

COVID-19 DESIGN RZECZY

Świat już nie będzie taki sam. Wydaje się, że pandemia już na zawsze zmieniła sposób funkcjonowania przestrzeni publicznej. Mimo woli zwracamy uwagę na to, w jakiej odległości przebywają osoby od innych, np. oglądając filmy „sprzed koronawirusa”. Pojawiają się też nowe potrzeby zachowania higieny w miejscach publicznych.

Polską innowacją jest nowy produkt: Enovio Dyspenser – inteligentny miejski dystrybutor płynu antybakteryjnego. Produkt jest urządzeniem autonomicznym, a energia do obsługi jest w pełni zielona i pochodzi ze Słońca. Dozownik wykonany jest ze stali nierdzewnej co sprawia, że nawet wieloletnie używanie i narażenie na działanie deszczu oraz słońca nie pozostawia na nim większego śladu. Dyspenser uruchamiany jest bezdotykowo, podawanie płynu aktywuje czujnik zbliżeniowy a zasilanie poprzez specjalnie zaprojektowany panel fotowoltaiczny pozwala na dowolną zmianę lokalizacji urządzenia.

– Rolą projektanta jest dynamiczne odpowiadanie na potrzeby otoczenia – mówi Jarosław Markiewicz, designer wzornictwa przemysłowego Enovio. – Właśnie taki był projekt dyspensera. Pojawiła się nowa potrzeba, dlatego wymagała zupełnie nowej, nieznanej dotychczas odpowiedzi.

W jednym urządzeniu mieści się pojemnik 5 litrowy, wystarczający dla 2,5 tys. użytkowników. Jedyną czynnością obsługową jest wymiana pustego pojemnika płynu na pełny, której potrzebę sygnalizuje czujnik znajdujący się wewnątrz dozownika. Powiadomienia przychodzą automatycznie do centrali, dzięki czemu użytkownicy mają nieprzerwany dostęp do płynu antybakteryjnego, a administracja pełną kontrolę i wygodę obsługi. Produkt ma budowę modułową – może funkcjonować zarówno w wersji naściennej, jak i w parze z koszem lub drugim dyspenserem.

Produkt już przeszedł testy z użytkownikami - kilka sztuk Enovio Dyspensera już dezynfekuje ręce warszawiaków. – To nie jest produkt chwilowej potrzeby – przekonuje konstruktor Piotr Klama. – Od teraz higiena stanie się koniecznością funkcjonowania w miejscach publicznych. Obecna pandemia zastała praktycznie wszystkie instytucje i firmy nieprzygotowane; produkt sprawi, że przestrzeń naszych klientów będzie bezpieczniejsza zarówno teraz, jak i w przypadku ewentualnych nawrotów pandemii. Obecna sytuacja dała wszystkim do myślenia.

Więcej na: www.enovio.pl


Zasilanie poprzez specjalnie zaprojektowany panel fotowoltaiczny pozwala na zmianę lokalizacji urządzenia a akumulatory zasilające dozownik są doładowywane każdego dnia i nie wymagają dodatkowej uwagi.