URODZINY METRA Z BARBEREM I OSGERBYM

MM

BRISTOL 17.1.2013

DESIGN RZECZY STYL ŻYCIA WYDARZENIA

Nie tylko Londyńczycy, ale także tysiące gości i turystów z całego świata w tym roku świętują 150. urodziny londyńskiego metra. Z tej okazji w Wielkiej Brytanii pojawią się okolicznościowe monety, których bohaterem będzie szacowny jubilat. Za projektem monet stoją znani brytyjscy projektanci: studio Barber Osgerby oraz Edwina Ellis.

Mennica Królewska wyemituje dwa rodzaje monet, obie będą mieć dwufuntowy nominał i powstają ze szlachetnych kruszców. Projektanci zaangażowani w pomysł byli zgodni, że to właśnie dwufuntówka w naturalny sposób przypomina znane na całym świecie logo London Underground. Na rewersie obu monet jest umieszczony wizerunek Brytyjskiej Królowej.

Projekt Edwarda Barbera i Jaya Osgerby'ego przedstawia podziemny pociąg wyłaniający się z ciemności tunelu. Projektanci wykorzystali w niej kolejkę Victoria line train z 1967 roku. To odwołanie nie było przypadkowe, bo właśnie ten pociąg stal się ikoną londyńskiego metra, a zarazem projektantom stała się bliska jego estetyczna prostota. Przypomnijmy, że to kolejna prestiżowa realizacja tego londyńskiego studia - na zeszłoroczne Igrzyska Olimpijskie studio Barber Osgerby przygotowało pochodnię olimpijską. - Jesteśmy zaszczyceni mogąc stać się częścią obchodów 150. rocznicy metra. Londyńskie metro jest najstarsze na świecie, a jego powstanie wiązało się z uruchomieniem pionierskiej inżynierii, architektury oraz sztuki - przyznają twórcy. Model zaprojektowanej przez nich monety nosi nazwę "Train".

Z kolei Edwina Ellis stworzyła "Roundel". W monetę wpisał logo londyńskiego metra, które na stacjach pojawiło się już w roku 1908. Moneta Ellis ma wpisaną sekwencję "Mind the Gap".

Monety będą obecne w obiegu przez cały rok 2013, a numizmatycy z całego świata mogą je również zamawiać za pośrednictwem strony internetowej Mennicy Królewskiej.

Więcej: www.barberosberby.com, www.edwinaellis.co.uk, www.royalmint.com

Moneta pod nazwą "Roundel" towarzyszy jubileuszowi londyńskiego metra. fot. Materiały prasowe

Z kolei studio Barber Osgerby przygotowało dwufuntówkę o nazwie "Train". fot. Materiały prasowe

Monety będą obecne w obiegu przez cały rok 2013. fot. Materiały prasowe