SKANDYNAWSKI STYL W WIELKOPOLSCE

MAR, ZDJĘCIA: MARCIN RATAJCZAK

POZNAŃ 16.8.2013

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Architekci cenią zleceniodawców, którzy mają określone wymagania i potrafią je jasno wyartykułować. Zdecydowanie łatwiej jest wówczas przystąpić do pracy. Na takich inwestorów trafili twórcy z pracowni Mode:lina.

Beam&Block House to jedna z najnowszych realizacji biura. Podczas spotkania z klientami usłyszeli prosty przekaz: "Wychodzimy w założenia, że mniej to więcej". I wokół tego przesłania stworzyli wnętrza, w których właściciele zamierzali tchnąć wszystkie swoje idee.

Dom liczy 140 metrów kw. Projektanci dowiedzieli się m.in. że klienci w tygodniu spożywają posiłki w wersji szybkiej, a przyjemność obcowania z kulinariami pozostawiaj sobie na weekendy. Tak narodził się pomysł stworzenia kuchni - wyspy. Stała się centrum domu, wydzielonym przy pomocy ramy. Teraz wyspa umożliwia zarówno błyskawiczną poranną kawę, jak i przeciągające się w nieskończoność weekendowe posiłki.

Minimalizm panuje w salonie - inwestorzy pragnęli, aby ta domowa przestrzeń absolutnie nie orientowała się na TV. W efekcie można eksponować książki i albumy. W salonie pojawił się wbudowany regał, z kolei kominek został ukryty.

W domu panuje skandynawski styl i podkreślono go także doborem materiałów. Przeważa więc surowy beton oraz drewno. Kontrapunktem stały się szarości, biele oraz wszechobecny kolor żółty, który w takim zestawieniu daje mnóstwo energii.

Ponadto zrezygnowano z wielu drzwi (zastosowano głównie te przesuwane), a sypialnię połączono z garderobą. Forma zabudowy pod schodami pozwoliła na uzyskanie kolejnego miejsca do przechowywania, bez anektowania dodatkowej przestrzeni. W tym rozwiązaniu znalazło się m.in. miejsce na dom dla psa. A na niewielkiej powierzchni, podzielonej na dwie części łazienki architekci zmieścili sporą wannę i wygodny prysznic.

Dom powstał w Poznaniu.

Więcej: www.modelina-architekci.com