Pszczoły w korku

Warszawa | MAC

2 lutego 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy |

Były już projekty Carbo, Mleko czy Miód, Kasztan oraz Jeż. Teraz nastaje czas Ula z korka, choć zapewne dopiero na wiosnę uda się go przetestować z pszczołami. Ul to jeden z najnowszych pomysłów Beza Projekt.

Były już projekty Carbo, Mleko czy Miód, Kasztan oraz Jeż. Teraz nastaje czas Ula z korka, choć zapewne dopiero na wiosnę uda się go przetestować z pszczołami. Ul to jeden z najnowszych pomysłów Beza Projekt.

Projektantki studia sięgnęły po materiał, którego znakomite właściwości są znane już od tysięcy lat, i zmierzyły się z projektowaniem przedmiotu, którego wymiar estetyczny jest nieco mniej ważny, a liczy się przede wszystkim ich funkcjonalność i sprawność działania. Co więcej, korek jest materiałem o świetnych właściwościach izolacyjnych, jest lekki, a ponadto jego naturalne pochodzenia sprawia, że wydaje się idealnym surowcem do budowy „domu dla pszczół”. Ule z korka powstawały już wcześniej, m.in. na Sardynii. Projekt Bezy łączy tradycję i nowoczesność, powstał z korkowych płyt, jego konstrukcję tworzy baza oraz nadstawki.

– Przy pomocy kolorowych metalowych pinów można łatwo dekorować ul – piny mają różne kształty i kolory, które lubią pszczoły. Tradycja dekorowania uli jest bardzo bogata. Istotnym aspektem projektu było znalezienie odpowiedniego balansu między nawiązaniem do wspomnianej tradycji przy zachowaniu naturalnego wyglądu ula, który będzie też integralną, nienachalną częścią krajobrazu – informuje Beza Projekt.

Ul odniósł już pierwszy duży sukces – jesienią zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na przedmioty wykonane z korka, zorganizowanym przez firmę Corticeira Amorim oraz Domaine the Boisbuchet – wiejską posiadłość we Francji, którą Alexander von Vegesack, dyrektor Vitra Design Museum przeobraził w ośrodek nowoczesnej sztuki użytkowej. Na konkurs wpłynęło 367 zgłoszeń z 39 krajów, finaliści wzięli udział w specjalnych warsztatach.

Projektantka Anna Łoskiewicz nie ukrywa, że największy sukces wydarzy się wtedy, gdy ul przejdzie pierwsze testy, polubią go pszczoły i zainteresuje się nim środowisko pszczelarzy. Na razie ul jest prototypem. – Projekt ma szansę na wdrożenie, jednak czeka nas jeszcze trochę pracy – przyznaje Łoskiewicz. Na wiosnę korkowy ul będzie przechodzić testy z pszczołami.

Projekt Ula z korka doskonale wpisuje się w coraz popularniejszą tendencję rozwoju miejskiego ogrodnictwa, gdzie zainteresowanie np. pszczelarstwem staje się popularne w Londynie czy Nowym Jorku.

Więcej: www.bezaprojekt.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Diuna pełna sztuki

Diuna pełna sztuki

Warszawa | 13 lutego 2024

Odwiedzamy nowe wnętrza kompleksu biurowego zaprojektowane przez Annę Łoskiewicz