Ursula Gertrud von der Leyen i z domu Albrecht (ur. 8 października 1958 w Brukseli – niemiecka polityk, działaczka Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), posłanka do Bundestagu, w latach 2005–2009 minister ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży, od 2009 do 2013 minister pracy i spraw społecznych, w latach 2013–2019 minister obrony, od 2019 przewodnicząca Komisji Europejskiej.

PRZEWODNICZĄCA KOMISJI EUROPEJSKIEJ OGŁASZA „NOWY BAUHAUS”, ABY POMÓC EUROPIE PRZEJŚĆ NA GOSPODARKĘ OBIEGU ZAMKNIĘTEGO

TEKST: TWO, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

BRUKSELA 22.9.2020

WYDARZENIA

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła plany stworzenia nowego Bauhausu (wzorowanego na wpływowej szkole projektowania) w ramach unijnego planu naprawczego o wartości 670 miliardów euro.

Przemawiając w orędziu o stanie Unii skierowanym do Parlamentu Europejskiego, Von der Leyen nakreśliła swój plan stworzenia „nowego europejskiego Bauhausu”, aby zapoczątkować kulturalny i zrównoważony ruch w Unii Europejskiej. – Stworzymy nowy europejski Bauhaus. Przestrzeń współtworzenia, w której razem pracują architekci, artyści, studenci, inżynierowie, projektanci – powiedziała niemiecka polityk.

Europejski Bauhaus, którego nazwa pochodzi od wpływowej niemieckiej szkoły projektowania założonej przez Waltera Gropiusa w 1919 r., będzie częścią planu inwestycyjnego i naprawczego NextGenerationEU o wartości 672,5 miliarda euro, wprowadzonego po pandemii koronawirusa.

Von der Leyen wyjaśniła, że plan naprawy Unii będzie się koncentrować zarówno na kulturze, jak i na zrównoważonym rozwoju. – Chcę, aby NextGenerationEU zapoczątkowało europejską falę napraw i uczyniło naszą Unię liderem w gospodarce o obiegu zamkniętym – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej. – Nasz obecny poziom zużycia surowców, energii, wody, żywności i użytkowania gruntów nie jest zrównoważony. Musimy zmienić sposób, w jaki traktujemy przyrodę, jak produkujemy i konsumujemy, żyjemy i pracujemy, odżywiamy się i ogrzewamy, podróżujemy i transportujemy – dodała.