PRINT I BAZA DANYCH

SZTOKHOLM 24.11.2019

MODA RZECZY

&Other Stories udowadnia, że nadruk i haft w modzie nie muszą być przypadkowe. Najnowsze projekty marki to połączenie świata sztuki, nauki i mody

We współpracy z artystką Giorgią Lupi, &Other Stories tworzy kolekcję na podstawie wyników badań trzech wielkich naukowców – matematyczki, konserwatorki przyrody i astronautki. Wyniki wykorzystane zostały w printach i haftach, które następnie wprowadzono do najnowszej kolekcji skandynawskiej marki.

– Mój sposób interpretacji danych jest jak czytanie powieści. To coś więcej niż analiza liczb – to odkrywanie historii. Projekty oparte na informacjach mogą być piękne wizualnie. Ich prawdziwa siła tkwi jednak w tym, że niosą ważne wiadomości o ludziach i miejscach, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień. Bazy danych wcale nie muszą nas onieśmielać – mówi Giorgia Lupi.

Podczas przygotowań kolekcji Giorgia inspirowała się trzema kobietami, których dokonania zmieniły oblicze nauki: Ada Lovelace jest uznawana za pierwszą programistkę komputerową w historii, Rachel Carson zapoczątkowała współczesny ruch ekologiczny, a Mae Jemison była pierwszą czarnoskórą kobietą w kosmosie. Wzory, kroje i wykończenia ubran odzwierciedlają osiągnięcia bohaterek kolekcji, jak i ważne momenty w ich życiorysach.

Giorgia Lupi tworzy w nurcie sztuki nazywanym humanizmem danych. Jej prace znajdują się m.in. w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA) w Nowym Jorku. Artystka jest również współautorką albumu „Dear Data” oraz interaktywnej książki „Observe, Collect, Draw - A Visual Journal”. Magazyn Fast Company uznał Giorgię za jedną ze stu najbardziej kreatywnych osób biznesu w 2018 r.

other_stories_designalive - 1

other_stories_designalive - 2

Picture 029

other_stories_designalive - 4

other_stories_designalive - 5

other_stories_designalive - 6

other_stories_designalive - 7

other_stories_designalive - 8

other_stories_designalive - 9

other_stories_designalive - 10

other_stories_designalive - 11

other_stories_designalive - 12

other_stories_designalive - 13