PÓŁKA W CZYSTEJ FORMIE NAJLEPSZA W KOLONII

MAC

KOLONIA 23.1.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY WYDARZENIA

System regałów stworzony przez Luciena Gumy okazał się najlepszym projektem w D3 Design Talents, konkursie towarzyszącym targom IMM w Kolonii. Młody szwajcarski projektant zminimalizował użycie wszelkich "zewnętrznych" łączników.

Konkurs odbywa się co roku i jest skierowany do młodych projektantów, których prace są prezentowane w kilku sekcjach. Twórcy z różnych krajów zgłaszają prototypy swoich prac, zarówno mebli, jak i oświetlenia czy wyposażenia wnętrz. Konkurs odbywa się od 204 roku, na tegorocznej edycji w finale znalazły się projekty 21 dizajnerów.

W tym roku pierwszą nagrodą wyróżniono Luciena Gumy ze Szwajcarii, związanego ze słynną szkołą École cantonale d'art de Lausanne (ECAL). Jego projekt nazywa się po prostu L´étagère en bois, czyli Drewniana półka. Gumy stworzył jednak bardzo intrygującą konstrukcję, której podstawowa zasada opiera się na redukcji okuć i otworów przy tworzeniu modułowych mebli. W ten sposób powstała czysta konstrukcja, pozbawiona zbędnych elementów łączących.

Projektant zastosował jedynie odpowiedni system nacięć. Moduły składają się jedynie z desek oraz pionowych podpór, które zachodząc za siebie tworzą stabilną i wytrzymałą konstrukcję. Tworzenie większych całości, a więc także ich łączenie, jest możliwe dzięki użyciu desek o różnej długości.

Więcej: www.imm-cologne.com

Projekt systemu regałów L´étagère en bois otrzymał pierwszą nagrodę w Kolonii. fot. Materiały prasowe

Projekt jest pozbawiony zbędnych elementów łączących. fot. Materiały prasowe

Lucien Gumy jest związany ze słynną szkołą École cantonale d'art de Lausanne (ECAL). fot. Materiały prasowe