POLAK ZE SZTOKHOLMU STAWIA NA PROSTOTĘ

MAC

SZTOKHOLM 21.2.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY

Marcin Pogorzelski, polski projektant od niedawna pracujący w Sztokholmie, przygotował niedawno niezwykle prosty mebel. To belTable - stolik książkowy, kawowy albo gazetowy.

- Moim założeniem projektowym była minimalizacja mechanizmu stołu i zredukowanie problemów związanych z dystrybucją oraz możliwością składania stołu w domu - mówi projektant. Choć belTable (w polskiej wersji: paStół) tworzy kilku elementów, do swojego użytkownika może dotrzeć jednak w zgrabnie zapakowanej przesyłce. Całość konstrukcyjna składa się z blatu (jego wymiary to 70x40 cm), czterech nóg, czterech kołków stolarskich oraz pasa transportowego.

Projektant i producent w jednej osobie wszystkie meble wykonuje własnoręcznie. - Przy paStole nie używam żadnych klejów oraz śrub, a przy złożeniu go w domu nie potrzeba żadnego narzędzia. Grupą odbiorców są właściwie wszyscy ludzie ceniący sobie prostotę i minimalizm w domu przy odrobinie mocniejszego akcentu - dodaje Pogorzelski.

paStół nie ma ściśle przypisanej funkcji, może być stołem zarówno kawowym, jak i książkowym czy gazetowym. Może też wszystkie te funkcje pełnić równocześnie. Dodatkowo pas transportowy może pełnić swoją drugą rolę - po złożeniu mebla staje się miejscem przechowywania książek czy czasopism.

Marcin Pogorzelski pochodzi z Poznania, studiował na tamtejszym Uniwersytecie Artystycznym. Obecnie kontynuuje naukę na KONSTFACK (University College of Arts, Crafts and Design) w Sztokholmie. Tam też otwiera swoje biuro.

Stół jest już wdrożony, na razie można go kupować za pośrednictwem strony internetowej. Kosztuje 1000 zł. Projektant oferuje także lampy - za pojedynczą zapłacimy 500 zł, z kolei komplet to wydatek 1200 zł.

Więcej: www. mapog.com

belTable - stolik książkowy, kawowy albo gazetowy. fot. Materiały prasowe

- Moim założeniem projektowym była minimalizacja mechanizmu stołu i zredukowanie problemów związanych z dystrybucją oraz możliwością składania stołu w domu - mówi projektant Marcin Pogorzelski. fot. Materiały prasowe

Całość konstrukcyjna składa się z blatu, czterech nóg, czterech kołków stolarskich oraz pasa transportowego. fot. Materiały prasowe