Polak ze Sztokholmu stawia na prostotę

Sztokholm | MAC

21 lutego 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy |

Marcin Pogorzelski, polski projektant od niedawna pracujący w Sztokholmie, przygotował niedawno niezwykle prosty mebel. To belTable – stolik książkowy, kawowy albo gazetowy.

Marcin Pogorzelski, polski projektant od niedawna pracujący w Sztokholmie, przygotował niedawno niezwykle prosty mebel. To belTable – stolik książkowy, kawowy albo gazetowy.

– Moim założeniem projektowym była minimalizacja mechanizmu stołu i zredukowanie problemów związanych z dystrybucją oraz możliwością składania stołu w domu – mówi projektant. Choć belTable (w polskiej wersji: paStół) tworzy kilku elementów, do swojego użytkownika może dotrzeć jednak w zgrabnie zapakowanej przesyłce. Całość konstrukcyjna składa się z blatu (jego wymiary to 70×40 cm), czterech nóg, czterech kołków stolarskich oraz pasa transportowego.

Projektant i producent w jednej osobie wszystkie meble wykonuje własnoręcznie. – Przy paStole nie używam żadnych klejów oraz śrub, a przy złożeniu go w domu nie potrzeba żadnego narzędzia. Grupą odbiorców są właściwie wszyscy ludzie ceniący sobie prostotę i minimalizm w domu przy odrobinie mocniejszego akcentu – dodaje Pogorzelski.

paStół nie ma ściśle przypisanej funkcji, może być stołem zarówno kawowym, jak i książkowym czy gazetowym. Może też wszystkie te funkcje pełnić równocześnie. Dodatkowo pas transportowy może pełnić swoją drugą rolę – po złożeniu mebla staje się miejscem przechowywania książek czy czasopism.

Marcin Pogorzelski pochodzi z Poznania, studiował na tamtejszym Uniwersytecie Artystycznym. Obecnie kontynuuje naukę na KONSTFACK (University College of Arts, Crafts and Design) w Sztokholmie. Tam też otwiera swoje biuro.

Stół jest już wdrożony, na razie można go kupować za pośrednictwem strony internetowej. Kosztuje 1000 zł. Projektant oferuje także lampy – za pojedynczą zapłacimy 500 zł, z kolei komplet to wydatek 1200 zł.

Więcej: www. mapog.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jeżyckie klimaty

Jeżyckie klimaty

Poznań | 6 maja 2024

Zieleń, jodełka i gorseciki zdominowały wnętrze mieszkania proj. Bruch Studio

Uczta dla oczu

Uczta dla oczu

Sztokholm | 21 marca 2024

Erik Bratsberg zaprojektował restaurację Persona, której wnętrze przypomina dom