PLISOWANKI. ODKURZONE KRYSZTAŁY

WOJCIECH TRZCIONKA

LONDYN 27.3.2015

DESIGN RZECZY

- Zaprojektowałam wazony, które tworzą duet. Opracowałam koncepcję, której celem było wykorzystanie potencjału szkła kryształowego i "odkurzenie" wizerunku kryształów znanych z czasów PRL - mówi o swoim nowym projekcie "Plisowanki" Agnieszka Bar.

Kryształowe wazony powstały na zlecenie marki Manufactured Culture, która oferuje unikalne projekty tworzone przez dizajnerów z Europy Środkowej, realizowanych z wysokiej jakości materiałów i w niewielkich ilościach. - Po rozmowach z Dorotą Szelągowską opracowałam koncepcję, której celem było wykorzystanie potencjału szkła kryształowego i "odkurzenie" wizerunku kryształów znanych z czasów PRL. Szklana masa kryształowa jest miękkim i plastycznym materiałem, dzięki czemu po zakończeniu procesu wydmuchiwania, można swobodnie pracować nad formą w technikach "na zimno", rzeźbić za pomocą tarcz i kamieni. Do współpracy wybrałam polską hutę szkła z dużymi tradycjami, działającą na Dolnym Śląsku - opowiada projektantka Agnieszka Bar.

Powstały wazony, które tworzą duet. Różnią się formą, barwą, i rodzajem zdobienia. - Nadałam im plisowane faktury, aby spowodować ciekawe wrażenia optyczne w kontakcie szkła z roślinami, wodą i światłem. Większa forma jest bezbarwna i gęsto zdobiona szerokim klinowym szlifem, który pięknie załamuje światło i wizualnie dematerializuje znajdujące się w nim łodygi roślin. Dolna gładka część wypełniona wodą tworzy interesującą soczewkę. Mniejsza forma jest mocnym akcentem kolorystycznym, z drobnymi szlifami które pokrywają tylko górną powierzchnię. Obie formy dają możliwości komponowania dużych bukietów. Dodatkową wartością wazonów jest to, że razem budują poza funkcjonalną jakość. Nałożone jeden w drugi są intrygującym obiektem wizualnym - dodaje Agnieszka Bar.

Więcej na: www.manufacturedculture.com