PL.ARCHITEKCI DOCENIENI

TEKST: ANNA RAKOCZY, ZDJĘCIA: PL.ARCHITEKCI

POZNAŃ 6.12.2018

ARCHITEKTURA DESIGN MIEJSCA

PL.architekci to poznańskie biuro projektowe działające od 2004 roku. Katarzyna Cynka i Bartłomiej Bajon zajmują się projektowaniem nowoczesnych obiektów architektonicznych oraz wykonują projekty wnętrz. Stawiają na prostotę, funkcjonalność, nowoczesność oraz dbałość o detale.

Za projekt domu POZ_1 otrzymali w tym roku, przyznawaną przez SARP Poznań, nominację do grupy 5 najciekawszych budynków w Poznaniu w XX edycji konkursu im. Jana Baptysty Quadro.

Budynek położony jest w Poznaniu, w atrakcyjnej krajobrazowo lokalizacji. Od południa działka graniczy ze ścianą lasu, a od wschodu i północy z obszarem chronionego krajobrazu. Został zaprojektowany dla rodziny z czwórką dzieci i cały układ domu temu został podporządkowany – wydzielono odrębne strefy dla każdego z mieszkańców oraz serce domu: salon i kuchnię.

Wymagania inwestorów i kształt działki narzuciły kształt całego budynku i ukierunkowanie poszczególnych stref. Dom otwiera się na piękny krajobraz, a odcina przez pełną ścianę ogrodzeniową od pobliskiej zabudowy. Wrażenie, że wnętrza się przenikają potęguje jednolity, biały kolor posadzki - w domu z żywicy, na tarasie z betonu. Motywem przewodnim jest jednak drewno.

Pionowe lamele na elewacji nawiązują do rytmu pni drzew pobliskiego lasu. Elementy drewniane są kontynuowane we wnętrzach jako fornirowane dębem panele ścienne i fronty, dzięki czemu jeszcze bardziej zatraca się podział miedzy zewnętrzem a wnętrzem.

Układ funkcjonalny wnętrz podporządkowany jest życiu rodzinnemu i łatwości utrzymaniu porządku. Wnętrza to nie tylko skupisko designerskich przedmiotów, ale funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu czystości przestrzeń: zastosowane okładziny ograniczają zabrudzenia ścian; liczne ukryte schowki pozwalają utrzymać ład. Inwestorom nie zależało bowiem tylko na katalogowym domu, ale na funkcjonującej razem z ich życiem „maszyną do mieszkania”.

Więcej na: www.plarchitekci.pl