Na mediolańskiej wystawie pokazane zostaną historyczne i nowe produkty zaprojektowane dla polskiej marki przez Karima Rashida.

PIERWSZA WYSTAWA POLSKIEGO SZKŁA NA SŁYNNYM TYGODNIU DESIGNU W MEDIOLANIE

TEKST: JUS, ZDJĘCIA: TOMEK ALBIN. SET-DESIGN: ZUZANNA PIĘTKOWSKA I AGATA KLECZKOWSKA

KROSNO 2.4.2019

WYDARZENIA

Nowa polska marka Krosno D’sign zaprezentuje w Mediolanie podczas Salone del Mobile (8-19 kwietnia) instalację projektu Doroty Koziary i Mariusza Miękosia. Wystawa organizowana jest w ramach ekspozycji „Human spaces" w przepięknych zabytkowych przestrzeniach Università Statale będzie jest opowieścią o szkle, które towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów.

- Dla mnie najważniejszą cechą szkła poza funkcją użytkową jest jego magia, przeźroczystości, głębokie kolory, które nadają przestrzeniom szczególnej atmosfery i refleksy świetlne, jakie tworzy tylko szkło. Jest ono dla mnie najbardziej magiczną i eteryczną, ale też empatyczną materią - mówi Dorota Koziara.

Krosno D’sign jest nową marką stworzoną w 2018 przez największą i najstarszą w Polsce hutę szkła Krosno Glass istniejącą od 1923 roku. Na mediolańskiej wystawie pokazane zostaną historyczne i nowe produkty zaprojektowane dla polskiej marki przez Karima Rashida. - Magiczny aspekt szkła jest dla mnie najważniejszy w przestrzeni człowieka, dotyczy to zarówno przeźroczystości i koloru, jak i dźwięku, jaki szkło wydaje. Zarówno kolekcja Karima Rashida, jak też wybrane przeze mnie obiekty z kolekcji dawnej Huty Szkła Krosno S.A. są tego znakomitym przykładem. Załamania czy odbicia światła na geometrycznych, kolorowych formach tworzą wyjątkową atmosferę stołu czy wnętrza, w którym się znajdują - przekonuje Dorota Koziara.

Dotychczasowe kolekcje historyczne i aktualne firmy Krosno Glass to około 60 000 produktów. Na przestrzeni lat dla Krosna projektowali najlepsi polscy twórcy m.in. Marian Fugiel, Wszewłod Sarnecki, Magdalena Wójcik,  Anna Grabowska-Szczur, Władysława Niedziela, Joanna Lorens, Zbigniew Makulski, Agnieszka Leśniak, Beata Szajna, Ryszard Golanowski i Janina Szopa.
 Po raz pierwszy w historii tej firmy ich projekty zostaną zaprezentowane w ramach Milan Design Week. Na wystawę w Mediolanie przyjadą tylko niektóre obiekty wyselekcjonowane przez Dorotę Koziara z bogatego archiwum firmy.