Pierwsza wystawa polskiego szkła na słynnym tygodniu designu w Mediolanie

Nowa polska marka Krosno D’sign zaprezentuje w Mediolanie podczas Salone del Mobile (8-19 kwietnia) instalację projektu Doroty Koziary i Mariusza Miękosia. Wystawa organizowana jest w ramach ekspozycji „Human spaces” w przepięknych zabytkowych przestrzeniach Università Statale. Będzie opowieścią o szkle, które towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów.

– Dla mnie najważniejszą cechą szkła poza funkcją użytkową jest jego magia, przeźroczystości, głębokie kolory, które nadają przestrzeniom szczególnej atmosfery i refleksy świetlne, jakie tworzy tylko szkło. Jest ono dla mnie najbardziej magiczną i eteryczną, ale też empatyczną materią mówi Dorota Koziara.

Krosno D’sign jest nową marką stworzoną w 2018 przez największą i najstarszą w Polsce hutę szkła Krosno Glass istniejącą od 1923 roku. Na mediolańskiej wystawie pokazane zostaną historyczne i nowe produkty zaprojektowane dla polskiej marki przez Karima Rashida. – Magiczny aspekt szkła jest dla mnie najważniejszy w przestrzeni człowieka. Dotyczy to zarówno przeźroczystości i koloru, jak i dźwięku, jaki szkło wydaje. Zarówno kolekcja Karima Rashida jak też wybrane przeze mnie obiekty z kolekcji dawnej Huty Szkła Krosno S.A. są tego znakomitym przykładem. Załamania czy odbicia światła na geometrycznych, kolorowych formach tworzą wyjątkową atmosferę stołu czy wnętrza, w którym się znajdują przekonuje Dorota Koziara.

Dotychczasowe kolekcje historyczne i aktualne firmy Krosno Glass to około 60 000 produktów. Na przestrzeni lat dla Krosna projektowali najlepsi polscy twórcy m.in. Marian Fugiel, Wszewłod Sarnecki, Magdalena Wójcik,  Anna Grabowska-Szczur, Władysława Niedziela, Joanna Lorens, Zbigniew Makulski, Agnieszka Leśniak, Beata Szajna, Ryszard Golanowski i Janina Szopa. Po raz pierwszy w historii tej firmy ich projekty zostaną zaprezentowane w ramach Milan Design Week. Na wystawę w Mediolanie przyjadą tylko niektóre obiekty wyselekcjonowane przez Dorotę Koziara z bogatego archiwum firmy.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kontekst dla sztuki

Kontekst dla sztuki

Gdańsk | 20 listopada 2022

Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska w rozmowie o roli sztuki we wnętrzach