PATRIA: SIEDEM POKOI, KAŻDY INNY

TEKST: MAN, ZDJĘCIA: RADOSŁAW KAŹMIERCZAK

KATOWICE 27.11.2013

ARCHITEKTURA DESIGN MIEJSCA

Co łączy Matyldę Sałajewską, Bogdana Kosaka, Wzorro Design czy Bro.Kat? Już nie tylko Śląsk, z którego pochodzą oraz to, że zajmują się projektowaniem. Od kilku tygodni także... hostel, dla którego przygotowali wnętrza.

Śląscy projektanci zostali poproszeni o zaaranżowanie wnętrz w nowo powstałym Boutique Hostel Patria w Katowicach. Cały hostel to zaledwie 7 pokoi, mieszczących się nad restauracją Patria, na pierwszym piętrze XIX-wiecznej kamienicy. Jego pomysłodawcy zapragnęli, aby odróżniał się od wielu innych działających w mieście. Pomocne okazały się doświadczenia "ze świata", gdzie bardzo często można trafić do hotelu czy hostelu, w którym każde pomieszczenie jest dziełem innego projektanta. Teraz ten pomysł przeniesiono na śląski grunt.

Jako pierwsza o pomoc została poproszona grupa Wzorro Design, a w ślad za nią podążyli kolejni twórcy o śląskim rodowodzie: Bro.Kat, Bogdan Kosak, kolektyw MUSK, Marta Szafraniec, Matylda Sałajewska, PPPracownia. Projektanci otrzymali niemal pełną swobodę, był tylko jeden konkretny warunek: musieli zmieścić się w określonym budżecie, który wyniósł 10 tys. zł na pokój. Ponadto hasłem przewodnim prac aranżacyjnych stała się moderna.

I tak Pokój Porcelanowy stworzył ceniony ceramik Bogdan Kosak. Postanowił jednak trochę zabawić się z gośćmi i wprowadzić żartobliwą, lżejszą atmosferę - to dlatego na ścianach pokoju zawisły porcelanowe tace zastawione filiżankami.

Z kolei pokój o wdzięcznej nazwie Rendez-vous stworzyła Matylda Sałajewska, która postawiła na tapety, neony oraz... diament wiszący nad łóżkiem. Grupa Wzorro zdecydowała się na użycie cennego kruszcu i wykorzystała w swoim projekcie miedź, w nowym hostelu natrafimy też na mapę miasta (projekt MUSK), drzwi ze starych kamienic (PPPracownia), a nawet na naszkicowany kurs fokstrota (Marta Szafraniec).

Hostel mieści się przy ul. Mikołowskiej 44 w Katowicach.

Pokój stworzony przez Matyldę Sałajewską.

Pokój przygotowany przez Wzorro Design.

Pokój autorstwa kolektywu Musk.

Wystrój autorstwa bytomskiej PPPracowni.

Pokój pracowni Bro.Kat.