OSWOJONE LATA 50. W PROJEKCIE ATELIER STARZAK STREBICKI

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: DANIL DANELIUK

POZNAŃ 9.6.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Mieszkanie Jacko II o powierzchni 55 m kw. powstało w wyniku połączenia dwóch lokali w niskiej zabudowie z lat pięćdziesiątych. Rezultatem tego jest płytka oraz dość długa przestrzeń nowego mieszkania, ale dzięki sześciu oknom równomiernie doświetlona.

Charakter przestrzeni w obrębie zwiększonego metrażu definiuje nowoczesna interpretacja meblościanki, czy jak nazywają ją projektanci z Atelier Starzak Strebicki - wielofunkcyjny „ściano-mebel” dzielący powierzchnie na poszczególne funkcje: pokój dzienny, kuchnię, sypialnię, łazienkę oraz strefę wejścia. W tej ścianie mieszczą się również drzwi do poszczególnych pomieszczeń (przesuwane do sypialni oraz łazienkowe - otwierane i wysokie do samego sufitu) i różnego rodzaju wnęki pełniące funkcje szaf.

Istniejącą podłogę z desek sosnowych uzupełniono a po wyszlifowaniu zaolejowano. Natomiast w kuchni i łazience, gdzie nie było już oryginalnego drewna, nowa posadzka została wykonana z płytek granitowych. Klasyczne białe kafle ścienne stanowią ich idealne uzupełnienie. Przesuwne drzwi od sypialni pozwalają zarządzać intymnością i komfortem całej przestrzeni.

Wyrazista paleta kolorów utrzymana w niebiesko-zielonej tonacji sprawia, że dominujący w całym mieszkaniu mebel zmienia charakter w zależności od pomieszczenia pozwalając uniknąć wizualnej monotonii.

Więcej na: www.starzakstrebicki.eu