ONI JUŻ WYGRALI! POZNAJCIE NOMINACJE DESIGN ALIVE AWARDS 2020 I GŁOSUJCIE

WARSZAWA 11.11.2020

DAA2020 DESIGN WYDARZENIA

Wybitni, kreatywni, odważni. Tacy są nominowani do Design Alive Awards 2020! Zaczynamy dziewiątą edycję nagród. Poznajcie tegorocznych nominowanych, spośród których Kapituła Konkursu wybierze Kreatora, Animatora i Stratega Roku 2020. Dziś rusza także Plebiscyt Czytelników. Głosujcie tutaj!

Design Alive Awards to doroczne nagrody przyznawane przez magazyn „Design Alive” wybitnym osobowościom z branży kreatywnej. W tym roku już po raz dziewiąty chcemy docenić twórców za umiejętność odpowiadania na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa, za odważne współtworzenie marek, usług, produktów i przestrzeni, za inspirowanie swoich odbiorców i chęć dzielenia się wiedzą. Spośród trzydziestu nominowanych Kapituła konkursu wybierze Kreatora, Animatora i Stratega Roku 2020, zaś Czytelnicy już teraz mają możliwość oddania głosu na swoich faworytów w internetowym plebiscycie – tutaj.

Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach: Kreator – za kreatywną pracę projektową w dziedzinie designu, architektury, mody; Strateg – za korzystanie z designu w zarządzaniu i budowaniu marki oraz Animator – za promocję i rozwój designu w Polsce. Zwycięzcy konkursu, jak co roku, otrzymają statuetkę stworzoną przez projektanta i naukowca Oskara Ziętę. Obiekt jest pokryty trzema mikronami szlachetnego materiału – miedzi. Niezabezpieczona lakierem, czuła na każdy dotyk statuetka to symbol otwartości na ludzi i ich piękne idee.

DESIGN ALIVE AWARDS 2020 - NOMINACJE

KREATOR

kreator_daa_designalive (1)

Jan Garncarek. Mosiądz, marmur i szkło – szlachetne materiały i rzemieślnicze wykonanie – to istota jego projektów.  Przedmioty, które wytwarza wyróżnia artyzm – balansują między rzeźbą a produktem, wykonywane są ręcznie i w małych seriach. Jest absolwentem ASP, kształcił się również na Politecnico di Milano. Doświadczenie zdobywał pracując dla Towarzystwa Projektowego.

kreator_daa_designalive (2)

Katarzyna Jasyk. Niezwykle kreatywna projektantka z 12-letnim doświadczeniem, na co dzień związana z trzema polskimi markami: Happy Barok, Happy Sleep oraz Monkey Machine, dla których projektuje meble i akcesoria, ostatnio lampy. Jej projekty często nawiązują do stylu Bauhaus i estetyki Grupy Memphis. W projektowaniu odważna i bezkompromisowa. Lubi kolor i geometrię.

kreator_daa_designalive (3)

Magda Jurek. Twórczyni marki Pani Jurek. Projektuje lampy, produkty do wnętrz, książki i zabawki dla dzieci. Konceptualne podejście do przedmiotu i niechęć do dopowiedzenia jego funkcji, ale również upodobanie do koloru to wynik studiów malarskich projektantki na warszawskiej ASP. Nominowana za piękną celebrację rzemiosła w niepowtarzalnej kolekcji TRN stolików, lamp i luster.

nominowani_daa_designalive (4)

Malwina Konopacka. Ilustratorka, graficzka, projektantka z sukcesem balansująca na styku sztuki i designu. Na rzeczywistość patrzy przez pryzmat ilustracji, ale nie zatrzymuje się na dwóch wymiarach – wkracza z rysunkiem w trójwymiarowy świat przedmiotów codziennego użytku i obiektów dekoracyjnych. Jej prace łączy wyrazista i rozpoznawalna kreska. Twórczyni słynnego wazonu Oko, ostatnio zaprezentowała piękną kolekcję Formy.

kreator_daa_designalive (4)

Wiktoria Lenart. Prowadzi Studio Lenart, gdzie projektuje dla przemysłu ciężkiego i produktowego. Oprócz tego działa jako naukowiec i nauczyciel akademicki ucząc odpowiedzialnego designu. Jej głównym obszarem zainteresowań są ergonomia i przestrzeń pracy człowieka, narzędzia oraz projektowanie mebli. Projektantka wszechstronna. Ostatnio autorka mobilnej stacji diagnostycznej Flu SensDX, szczególnie pożądanej w niełatwych czasach pandemii koronawirusa.

kreator_daa_designalive (5)

Magdalena Łapińska-Rozenbaum. Pracuje w wielu technikach, maluje, tworzy plakaty, porcelanę, rzeźby, projekty niestandardowe, które łączą różne media.  Absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej ASP, twórczyni gigantycznej mozaiki w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak. Ostatnio autorka scenografii do przedstawienia „Monstera” w Teatrze Studio im. S. I. Witkiewicza.

nominowani_daa_designalive (5)

Maria Murawsky. Architektka, dla której precyzja to mantra. Wierzy w projekt, który jest dobrze zorganizowany, praktyczny, ale też modny. Widać to we wszystkich miejscach, które tworzy. Na przestrzeni kilku miesięcy zaprojektowała dwa niesamowite wnętrza, warszawską redakcję „Vogue'a" oraz Office E w Berlinie. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej.

kreator_daa_designalive (9)

Juliusz Rusin i Maciej Jóźwicki. Twórcy Rad Duet. Absolwenci poznańskich uczelni artystycznych. Nominacja za bezkompromisowe kolekcje „Wiesia” i „Dom Kujawski” sięgające głęboko do polskiej tradycji ludowej. Za pomysłowość, wyrazistość, odwagę w starannie stworzonych kreacjach nawiązujących do włocławskiego fajansu. Za umiejętną grę z polskimi tradycjami i nadanie im uniwersalnego wymiaru.

kreator_daa_designalive (10)

Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski. Utytułowany duet projektantów działający jako Studio Pawlak & Stawarski. W pracy cenią oryginalność stosowanych rozwiązań, skupiają się na dopracowaniu funkcji i detalu, tak aby każdy zaprojektowany przez nich produkt miał niepowtarzalny charakter. Pracują dla Noti, Famegu, Marmite, ostatnio zachwycili modułowym systemem Grop dla Loft Decora. Obaj po wzornictwie przemysłowym na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

kreator_daa_designalive (7)

Nikodem Szpunar. Projektant młodego pokolenia, który coraz śmielej rozpycha się na polskim rynku meblowym tworząc kolekcje dla Pagedu, Noti, Loft Decora, Acustio i innych marek. Absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP. Wykształcenie uzupełniał w National College of Art & Design w Dublinie, a doświadczenie zdobywał pracując nie tylko z markami ale również z agencjami kreatywnymi oraz instytucjami kultury.

STRATEG

strateg_daa_designalive (10)

Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo. Projektanci i właściciele pracowni wzorniczo-strategicznej Kabo & Pydo. Projektują kompleksowo i kreatywnie, w oparciu o własne badania, aktualne trendy i design thinking. W każdym procesie poszukują innowacyjnych rozwiązań. Ważne są dla nich estetyka, ergonomia, relacje z ludźmi i społeczne aspekty produktów. Kierują się szacunkiem i harmonią jako projektanci i jako ludzie.

nominowani_daa_designalive (1)

Rafał Brzoska. Prezes InPost, firmy która zdecydowanie wyprzedza konkurencję w oferowaniu nowoczesnych usług logistycznych, a każdy kolejny kryzys wykorzystuje do rozwoju marki. Gdy w 2006 r. listy o masie niższej niż 50 g dostarczać mogła tylko Poczta Polska Brzoska wpadł na pomysł, żeby dociążać je blaszką, co pozwoliło ominąć monopol państwa. Dziś z powodzeniem rozwija usługi e-commerce i kurierskie, sieć paczkomatów, lodówkomatów i usługę dostaw door-to-door.

nominowani_daa_designalive (3)

Hanna Ferenc-Hilsden i Agata Matlak-Lutyk. Balagan, marka tworzona pomiędzy Warszawą a Tel Awiwem, to ponadczasowa estetyka, przywiązanie do jakości i detalu oraz klasyczne wzornictwo. Właścicielki łączą prostą elegancję polskiego wzornictwa z niezobowiązującym uniwersalnym stylem izraelskiej ulicy. Nominacja za stworzenie rozpoznawalnej marki i organiczne rozwijanie jej w duchu zrównoważonego rozwoju w Polsce i poza jej granicami.

strateg_daa_designalive (7)

Szymon Girtler. Pomysłodawca i założyciel Monck Custom, a także główny konstruktor i projektant pierwszej, i jak dotąd jedynej w Polsce manufaktury tworzącej narty na indywidualne zamówienie. Stworzył nie tylko firmę, produkt i technologię (włącznie z maszynami do wytwarzania nart), ale przede wszystkim udowadnia, że idąc własną drogą, można od podstaw zbudować coś wyjątkowego.

strateg_daa_designalive (2)

Basia Kuligowska i Przemysław Nieciecki. Znani jako Pion Studio. Miłośnicy dobrego smaku i specjaliści od pięknych wnętrz. Fotografują modne hotele, butiki i mieszkania, i to nie tylko w Polsce. Cenieni szczególnie za oko do szczegółów i plastyczne podejście do kompozycji. Absolwenci wydziału fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którzy ze sztuki uczynili sposób na życie.

strateg_daa_designalive (6)

Przemo Łukasik i Łukasz Zagała. Twórcy i właściciele Medusa Group, jednej z największych polskich pracowni architektonicznych. Od lat udowadniają, że tworzyć duże i śmiałe projekty można też z dala od stolicy. Medusa założona została w 1997 r. w Bytomiu, gdzie do dziś ma swoją główną siedzibę. Jej właściciele mają nie tylko znakomity zmysł architektoniczny, ale również biznesowy.

strateg_daa_designalive (5)

Ania Rosinke i Maciej Chmara. Duet projektantów specjalizujący się w tworzeniu wnętrz, przedmiotów, a także konstrukcji redefiniujących ludzkie interakcje w przestrzeni publicznej. Uwrażliwieni na kwestie społeczne tworzą projekty zaangażowane. Ich specjalnością są tymczasowe struktury, a w szczególności mobilne kuchnie. Prowadzą studio chmara.rosinke we Wiedniu i Berlinie. Poznali się podczas studiów na ASP w Gdańsku.

STRATEG_DESIGNALIVE

Monika Struska i Tomasz Matejczyk. Twórcy i właściciele marki Nobonobo, która z rozmachem weszła na polski rynek. Dzięki współpracy ze Studio Rygalik stworzyli nowy brand, który stawia na świeży, dobry i oryginalny design tworzony przez polskich projektantów. Nominowani do nagrody za umiejętne angażowanie designu w rozwój biznesu meblowego.

nominowani_daa_designalive (2)

Jakub Szkaradek. Właściciel i współtwórca (wraz z Pawłem Zajiczkiem) młodej marki projektującej oświetlenie Lexavala. Firma udowadnia, że proste może być wyrafinowane. Wizytówką marki są kolekcje lamp lekkich w formie, wykonanych ze szlachetnych materiałów i z dbałością o każdy szczegół, które szybko zyskały uznanie w środowisku architektów i klientów indywidualnych.

strateg_daa_designalive (4)

Monika Szymańska i Ula Skłodowska. Założycielki marki Atomy, specjalizującej się w szyciu skórzanych, geometrycznych toreb z nowoczesnym twistem. Fanki minimalizmu, który nie jest dla nich tylko estetyką, a sposobem myślenia. Kolekcje marki są manifestem wolnej, świadomej i niesezonowej mody. Opracowują klasyczne formy niewrażliwe na sezony w modzie i szyją je na zamówienie w rodzinnym warsztacie.

ANIMATOR

animator_daa_designalive (2)

Ewa Bochen i Maciej Jelski. Twórcy i projektanci Kosmos Project. Nominowani za piękne scenografie wystaw 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz „Eureka, czyli odkrywam!” (o filozofii i sztuce dla dzieci w wieku od 4 do 104 lat) w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Studiowali na warszawskiej ASP i Politecnico di Milano.

animator_daa_designalive (8)

Maria Jeglińska-Adamczewska. Utalentowana projektantka, która znakomicie odnajduje się również jako animatorka. Będąc dyrektor kreatywną Arena Design w Poznaniu, tworzy ciekawe i spójne wydarzenie pełne kuratorskich wystaw i paneli dyskusyjnych. W br. projektantka współtworzyła też międzynarodową wystawę „Connected” w Muzeum Designu w Londynie. Na co dzień prowadzi pracownię Office for Design & Research w Warszawie.

animator_daa_designalive (6)

Tomasz Kosiński, Tomasz Pasiek, Tomasz Żmigrodzki. Właściciele Clay Warsaw, unikatowej przestrzeni w przedwojennym budynku na warszawskiej Pradze, którą na nowe potrzeby przeprojektował Mateusz Baumiller. Powstało oryginalne miejsce, tętniące szczerością twórców, w którym energia kreacji, sztuka, architektura i wzornictwo wzajemnie przenikają się tworząc niezwykłą scenografię dla nieszablonowych wydarzeń artystycznych i branżowych.

animator_daa_designalive (4)

Katarzyna Krakowiak. Nazywana kolekcjonerką dźwięków. Tworzy rzeźby, performance, obiekty, kompozycje i instalacje dźwiękowe, w których bada języki opisu architektury. Jej celem jest kreowanie środowisk akustycznych pozwalających widzom stawać się częścią dzieła i dotknąć architektury na poziomie dźwięku. Pierwsza polska artystka, której praca została zaprezentowana w pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.

animator_daa_designalive (9)

Mateusz Machalski i Michał Jarociński. Twórcy Typoteki, pierwszego serwisu będącego bogatym kompendium historii pisma, liternictwa, projektowania krojów pism i typografii polskiej. Platforma, która już na starcie zgromadziła masę informacji zaprezentowanych w funkcjonalny sposób, jest również w języku angielskim. Wspaniała baza promująca bogactwo polskiej typografii. Projekt będzie rozbudowywany i daje dużo możliwości rozwoju.

animator_daa_designalive (7)

Agata Nowak i Michał Bachowski. Prywatnie małżeństwo, zawodowo twórczy team kuratorsko-projektowy. Produkują udane i dające do myślenia wystawy na Gdynia Design Days, krążące wokół tematyki socjologiczno-antropologicznej („Empatia, teraz!”, „Ciało na rozdrożu”,  „Mamy problem z wodą”). Na co dzień Michał pracuje w Noizz.pl, a Agata jest niezależną projektantką.

animator_daa_designalive (1)

Agata Nowotny. Socjolożka zajmująca się antropologią designu, projektantka usług, kuratorka, badaczka kultury materialnej, wizualnej oraz nowych mediów. Nominowana za promowanie wzornictwa i pokazywanie nam genezy produktów, których używamy na co dzień w serii wystaw „Zasoby” na Arenie Design i Łódź Design Festivalu.

animator_daa_designalive (10)

Paweł Sokół. Prezes Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, które zrzesza aktywnie działających architektów wnętrz z wieloletnim doświadczeniem. Głównym celem SAW jest budowanie nowego sposobu myślenia o profesji architekta wnętrz i promowanie tego zawodu. Nominacja dla SAW za zorganizowanie pierwszej edycji konkursu „Wnętrze roku SAW" oraz promowanie dobrych wzorców na rynku projektowania wnętrz.

animator_daa_designalive (3)

Aleksandra i Marcin Szałkowie. Prywatnie są małżeństwem, a „w godzinach pracy” zarządzają platformą do wynajmu klimatycznych noclegów Slowhop.com, czyli platformy internetowej, na której można odkrywać i rezerwować klimatyczne i stylowe miejsca w Polsce, idealne na wypoczynek w duchu slow. Nominowani za animowanie wolnego czasu tysiącom Polaków nie tylko w czasach pandemii.

animator_daa_designalive (5)

Szymon Wojciechowski. Prezes zarządu pracowni APA Wojciechowski, która stworzyła i po 12 latach doprowadziła do szczęśliwego finału projekt rewitalizacji warszawskiej Elektrowni Powiśle. Nominacja za konsekwentne dążenie do powstania przestrzeni przyjaznej dla ludzi w zespole budynków o niepowtarzalnym charakterze i klimacie, z poszanowaniem zabytkowych budynków oraz pierwotnych założeń urbanistycznych.

Kapitułę Design Alive Awards tworzą w tym roku: Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes spółki Pro Design i właścicielka Concordii Design z siedzibami w Poznaniu i Wrocławiu; Justyna Kosmala, restauratorka, współwłaścicielka sieci kawiarnio-piekarni „Charlotte. Chleb i wino”; Marta Niemywska-Grynasz, projektantka, założycielka Grynasz Studio; Jan Bajtlik, artysta multidyscyplinarny; Dawid Grynasz, projektant, założyciel Grynasz Studio; Piotr Kalinowski, architekt wnętrz, założyciel pracowni MIXD; Oskar Zięta, projektant, naukowiec, założyciel marki Zieta; Wojciech Trzcionka (przewodniczący Kapituły) p.o. redaktora naczelnego „Design Alive”. Więcej o jurorach: tutaj

Dziękujemy partnerom, firmom Schattdecor i Zieta oraz Concordia Design za wsparcie i zaangażowanie w realizację Design Alive Awards 2020. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj

DAAwards_kapitula_pion