OLIMPIJSKA ARENA ZAHY HADID


MAC16.7.2012

MIEJSCA

Już za kilkanaście dni ruszają letnie Igrzyska Olimpijskie i w Londynie trwają ostatnie przygotowania. Warto pamiętać, że do pracy zaangażowali się najwybitniejsi współcześni projektanci, a wśród nich Zaha Hadid, która wraz ze swoim studiem stworzyła wizję Aquatics Centre, gdzie o medale będą rywalizować najlepsi pływacy świata.

Ośrodek Sportów Wodnych w Londynie odzwierciedla funkcje obiektu i swoim kształtem przypomina falę. Kompleks tworzą trzy baseny: dwa z nich mają długość 50 metrów, trzeci z nich to basen do nurkowania o długości 25 metrów. Jak przyznawała światowej sławy architektka - jej inspiracje nie ograniczały się jedynie do fali, ale także fauny morskiej i żywych organizmów zamieszkujących akweny.

Obiekt sprawia imponujące wrażenie: baseny potrafią pomieścić nawet 10 milionów litrów wody. Dach obiektu rozciąga się na długości 160 metrów, w najszerszym miejscu osiągając 90 metrów szerokości. Konstrukcyjnie ośrodek wspierają trzy betonowe słupy, każdy z nich potrafi udźwignąć ciężar 3 tys. ton. Ponadto baseny wyłożono 850 tys. płytek. Powstały również trampoliny do skoków do wody. Cały kompleks liczy ponad 39 tys. metrów kw. W dachu umieszczono świetliki, przez które do wnętrza padają promienie światła słonecznego. Ponadto wewnętrzną konstrukcję dachu wyłożono drewnem pochodzącym z Brazylii, umieszczono w nim ponad 40 punktów oświetleniowych.

Intrygująca jest lokacja obiektu - powstał w okolicach stacji metra Stratford i wpisał się w panującą od kilku lat tendencję, by wielkie sportowe areny powstawały już w istniejącej tkance miejskiej i koegzystowały z nią w zgodzie. Poza tym obiekty w Londynie powstawały w taki sposób, aby po olimpiadzie mogły jak najdłużej służyć mieszkańcom. I tak np. o zakończeniu igrzysk część obiektów powstałych w wiosce olimpijskiej zostanie przeznaczona na domy dla mieszkańców. Z kolei ośrodek sportów wodnych, który powstawał w latach 2005-2011 podczas igrzysk pomieści ponad 17 tys. publiczność. Po olimpiadzie zastaną zredukowane do 2,5 tys. miejsc. A pływalnia zostanie oddana do użytku mieszkańcom.

- W Londynie ogromny nacisk kładzie się na to, co pozostanie po Igrzyskach Olimpijskich i w jaki sposób ożywi konkretne rejony miasta. Dlatego centrum będzie zwykłym pawilonem i parkiem, służącym mieszkańcom całej dzielnicy - przyznaje Zaha Hadid

Podczas prac nad budową nie obyło się jednak bez pewnych przepychanek - budżet inwestycji został podobno przekroczony aż trzykrotnie, a na Wyspach Brytyjskich rozgorzała na ten temat poważna dyskusja. Na szczęście dla kibiców i zawodników inwestycja została oddana w terminie, i obecnie ośrodek jest już po wszystkich możliwych badaniach i testach.

Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 rozpoczynają się 27 lipca i potrwają do 12 sierpnia.

Więcej: www.zaha-hadid.com, www.london2012.com

Aquatics Centre w Londynie. fot. Materiały prasowe

Ośrodek Sportów Wodnych w Londynie odzwierciedla funkcje obiektu i swoim kształtem przypomina falę. fot. Materiały prasowe

Po Olimpiadzie pływalnia zostanie oddana do użytku mieszkańcom. fot. Materiały prasowe

Cały kompleks liczy ponad 39 tys. metrów kw. fot. Materiały prasowe

Obiekt sprawia imponujące wrażenie: baseny potrafią pomieścić nawet 10 milionów litrów wody. fot. Materiały prasowe