Obiekty, które zmuszają do myślenia

Czy niedoskonały przedmiot codziennego użytku może pomóc nam w lepszym życiu? W ramach kampanii „Dbamy o lepszą codzienność” Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprosiła projektantów do stworzenia serii na pozór zwyczajnych przedmiotów. W trakcie użytkowania odkrywamy jednak, że są nieidealne i zaprzeczają standardowym wyobrażeniom formy. Na ich przykładzie Watchdog Polska uświadamia, że podobnie dzieje się z naszym otoczeniem. Organizacja chce nas zainspirować do myślenia, inicjuje dyskusję, a przede wszystkim zwraca uwagę na konieczność aktywnego współdziałania w lokalnych społecznościach, zainteresowania się własną okolicą i wszystkim tym, co w niej nie funkcjonuje tak, jak powinno.

Główną ideą kampanii jest przedstawienie filozofii działań strażniczych Sieci Obywatelskiej, czyli stałego monitorowania decyzji instytucji publicznych wpływających na nasze życie. „Dbamy o lepszą codzienność” ma jednak opowiadać o tym w sposób nietypowy i – jak mają nadzieję twórcy – zachęcać do obserwacji przestrzeni, w której żyjemy. Do udziału w inicjatywie zostali zaproszeni polscy projektanci: Jan Kochański, Nikodem Szpunar, Kamila Niedźwiedzka, Agnieszka Bar, Jakub Koźniewski oraz wspierani przez Sieć Obywatelską strażnicy: Piotr Kodzis, Monika Bienias, Wojciech Paszkowski, Małgorzata Łosiewicz i Robert Chomicki. W wyniku ich spotkań powstały przedmioty użyteczne i, co najważniejsze, symbolizujące pracę organizacji. Przedstawiane kolejno w trakcie kampanii, opowiadają codzienne historie z całej Polski. Wszystkie można kupić w sklepie internetowym Watchdog Polska.

***
Pierwszy produkt zaprezentowany w kampanii „Dbamy o lepszą codzienność” to czajniczek do herbaty projektu Jana Kochańskiego i Piotra Kodzisa. Poprzez niestandardowe ułożenie elementów takich jak drewniana rączka, pokrywka, podstawka i dzióbek, naczynie zmusza do nietypowego ruchu ręką. – Dobrze zaprojektowane przedmioty są dla użytkowników niewidzialne i nie nastręczają problemów. Pomagają w spełnianiu podstawowych, codziennych czynności. Jeśli przedmiot działa poprawnie, nie widzimy go na co dzień – opowiada o swojej pracy na rzecz kampanii Jan Kochański. – W tym projekcie zaintrygowało mnie to, że musiałem spojrzeć na swoją pracę w nieco inny sposób – musiałem stworzyć produkt, który właśnie nie będzie do końca dobrze funkcjonował – dodaje projektant.

dbamy-o-lepsza-codziennosc-10

– Głównym problemem, który zauważyliśmy, jest to, że lokalna władza często działa niejasno, nie pokazuje wszystkiego, co robi: nie przekazuje informacji mieszkańcom. Ten problem jawności informacji zainspirował nas do tego, żeby pójść w kierunku lustra i klarowności odbicia. Zaprojektowane przez nas lustro jest wyjątkowe – pokryte wzorem, który sprawia, że widoczne w nim odbicie jest nierówne, poszatkowane. Efekt jest taki, jakbyśmy spoglądali na swoje odbicie przez deszcz. Obraz jest rozmyty i pocięty – tłumaczą Nikodem Szpunar i Kamila Niedźwiedzka.

dbamy-o-lepsza-codziennosc2-10

– Dzisiaj wszyscy się spieszymy. Myślę, że dążenie do wyciszenia, do sprowadzenia pewnych czynności do rytuałów, ma sens. Myśląc o tym projekcie, sama też siebie obserwuję i wydaje mi się, że posiadanie takiego nieoptymalnego przedmiotu, z którego korzystamy codziennie, może wywołać chęć zmiany – podkreśliła Agnieszka Bar, której pochylone szklanki wydają się być idealnym symbolem dążenia do stabilizacji w lokalnych społecznościach.

WRO2

Jakub Koźniewski po spotkaniu ze strażnikami stworzył klawiaturę – ma nas skłaniać do refleksji nad poziomem dyskusji internetowych. Klawisz Enter z wyczuwalną fakturą zachęca do zastanowienia się przy każdym użyciu. Koźniewski stworzył dodatkowo program, który na bieżąco analizuje pisany przez nas tekst. Gdy używamy w nim zbyt kategoryczne, definitywne stwierdzenia, daje nam sygnał, żebyśmy chwilę się zastanowili.

dbamyolepszacodziennosc-klawiatura13

***
Sieć Obywatelska Watchdog Polska to organizacja pozarządowa działająca już od ponad 12 lat. Zajmuje się edukacją i wsparciem obywateli we wpływaniu na decyzje władz i instytucji publicznych poprzez takie narzędzia jak: dostęp do informacji publicznej, monitoring władz i instytucji oraz promocję działań strażniczych.

Więcej na: www.siecobywatelska.pl/sklep

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Przełamując konwenanse

Przełamując konwenanse

Warszawa | 4 lutego 2024

W tym wnętrzu arch. Oskar Firek umiejętnie zagrał polską młodą sztuką i designem

Moim językiem jest szkło

Moim językiem jest szkło

Wrocław | 18 października 2023

Artystka i projektantka Agnieszka Bar opowiada nam o pracy i szklanych obiektach