ZIELONA OAZA W CENTRUM STOLICY. ARCHITEKCI STWORZYLI JĄ DLA SAMYCH SIEBIE

TEKST: DOROTA ŁASKI, ZDJĘCIA: JAKUB CERTOWICZ

WARSZAWA 10.8.2020

ARCHITEKTURA STYL ŻYCIA

Domek Letniskowy w pobliżu Pól Mokotowskich jest zarazem spełnieniem dziecięcych marzeń o własnej, leśnej chatce i wspaniałym miejscem, by odetchnąć. Znajduje się na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Rakowiec w Warszawie, a architekci stworzyli go dla samych siebie!

Chatka o powierzchni 35 metrów kwadratowych stanowi zaledwie malutki punkt na liczącej 300 metrów kwadratowych działce rekreacyjnej. Projektanci z założonej w 2005 roku pracowni architektonicznej Desea spędzają tu wolny czas z rodziną i znajomymi. Domek, choć niewielki, jest w pełni funkcjonalny. Składa się z salonu połączonego z kuchnią, sypialni oraz toalety.

To prawdziwa oaza pośród morza zieleni. Drewnianą konstrukcję szkieletową postawiono na płycie fundamentowej, posadzkę zrobiono z żywicy. Elewację wykonano z płyt HPL oraz sklejki wodoodpornej, nieimpregnowanej. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu z każdym rokiem budynek będzie się naturalnie starzał i nabierał charakteru. Dwa wejścia domku umożliwiają swobodny przepływ powietrza, a minimalistyczne wnętrze urządzono w stylu lat 70. Klimatycznym akcentem jest zabudowa szafki na liczniki elektryczne wykonana z elementów starego regału z PRL.

Więcej na: www.desea.pl