NORWESKIE SCHRONIENIE

ZDJĘCIA: STEVE KING

HALVARØY 24.10.2019

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Nowoczesny dom ze szkła i drewna. Snorre Stinessen stworzył piękną architekturę, która wtapia się w bajeczny krajobraz norweskich fiordów

Efjord znajduje się na wyspie Halvarøy w rozgałęzieniu norweskiego fiordu Ofoten. Księżycowy krajobraz miejsca zachwyca. Na wschodzie podziwiamy widoki na zatokę, na południe górują najtrudniejsze szczyty wspinaczkowe w Norwegii. Wszystko sprawia, że czujemy się jak w naturalnym, ustronnym schronisku.

Właściciel działki pragnął odosobnienia i panoramicznych widoków – zarówno izolacji i całkowitej prywatności, jak i wielkich przeszkleń, które zbliżą go do natury. Wschodnia część domu zamyka się więc w kierunku sąsiednich budynków i otwiera po drugiej stronie na wspaniałe góry i morze.

Zewnętrzna część domu została wykonana z dwóch materiałów: szkła strukturalnego i drewna sosnowego pokrytego siarczanem żelaza dla stworzenia efektu równomiernej patyny. Wnętrza wypełnia okleina brzozowa, a podłogi granitowe płytki, przechodzące w zewnętrzny kamień. Oba rodzaje drewna są typowe dla tego regionu.

Snorre Stinessen to wielokrotnie nagradzany norweski architekt. Jego studio znane jest z projektów niezwykle świadomych, w których główną role odgrywają otoczenie i ludzie, a natura ma ogromny wpływ na proces twórczy. Oprócz pięknej architektury, projektuje również obiekty i wnętrza w bardzo minimalistycznym, skandynawskim stylu.

efjord_retreat_designalive - 7

efjord_retreat_designalive - 1

efjord_retreat_designalive - 2

efjord_retreat_designalive - 3

efjord_retreat_designalive - 4

efjord_retreat_designalive - 5

efjord_retreat_designalive - 6

efjord_retreat_designalive - 8

efjord_retreat_designalive - 9

efjord_retreat_designalive - 10

efjord_retreat_designalive - 11

efjord_retreat_designalive - 12

efjord_retreat_designalive - 13

efjord_retreat_designalive - 14

efjord_retreat_designalive - 15

HyperFocal: 0

efjord_retreat_designalive - 17