Mobilny komisariat w Hanoverze. fot. ARC

NIEMIECKA POLICJA STAWIA NA ARCHITEKTURĘ


MAC


7.9.2011

RZECZY

Policja w niemieckim Hanoverze skorzystała z projektu biura architektonicznego Gesamtkonzept Architekten i zdecydowała się na mobilny komisariat. Został zlokalizowany nieopodal Konsulatu Turcji.

Mobilny komisariat wyglądający jak kontener został "zaparkowany" na poboczu drogi. Wygląda bardzo nowocześnie, został bowiem pokryty laminowanymi panelami. Tym samym zastąpił wysłużonego policyjnego Volkswagena busa, który przez lata stał w tym miejscu w celu ochrony konsulatu.

Nowy komisariat zlokalizowano w dzielnicy Nordstadt: ponieważ policyjny bus nie najlepiej wpisywał się w panoramę dzielnicy (nieopodal bowiem znajduje się również Kościół Chrystusowy) postanowiono postawić nie tylko na funkcjonalność ale również nowoczesną architekturę. Ruchomy komisariat daje policjantom większy komfort pracy, jest wygodniejszy, ma też większą przestrzeń (8 m kw.) do użytkowania. Kontener jest izolowany, ma okna od sufitu do podłogi, jest wyposażony w system wentylacyjny. Wpisano go w miejscową architekturę: kolor paneli zewnętrznych nawiązuje do czerwono-brązowej elewacji Kościoła Chrystusowego.

Jak przyznają architekci ze studia Gesamtkonzept ich idea bardzo szybko spodobała się policji, a pracę nad projektem nie trwały długo. Nie wykluczają również, że podobne rozwiązania mogłyby znaleźć zastosowanie również w innych przestrzeniach życia, jak choćby na placach budowy czy podczas remontów w centrach miast, gdzie właśnie ze specjalnie zaprojektowanych kontenerów mogliby korzystać przedstawiciele i innych branż.

Więcej: www.gesamt-konzept.com