DOMEK LETNISKOWY DLA DZIAŁKOWCA NOWYCH CZASÓW

TEKST: DOROTA ŁASKI, ZDJĘCIA: TOMO YARMUSH

WARSZAWA 30.5.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Domek nie ma okien, tylko cztery pary wielkich drzwi. W środku jest kuchenka (w tym zlew, lodówka, podgrzewacz do wody), cztery duże wbudowane szafy i siedziska - wszystko co potrzebne, aby na co dzień cieszyć się działką.

Wrzosy to jeden z pierwszych projektów polsko-angielskiej pracowni architektonicznej Studio Otamto zrealizowany w Polsce. Domek działkowy zlokalizowany na Żoliborzu o wielkości około 10 m kw. został wykonany przez mistrza stolarstwa z okolic Brodnicy. Nowy domek postawiono na fundamentach poprzedniego, który był w bardzo złym stanie, gdy młoda miłośniczka ogrodnictwa zakupiła działkę w 2017 roku.

Właścicielka działki należy do cały czas poszerzającej się grupy młodych ludzi zainteresowanych ogrodnictwem, uprawą własnych warzyw i owoców; wytwarza również samodzielnie sery. A wszystko to po pracy w szpitalu bielańskim. Na działce ma skrzynie do uprawy warzyw, wielki stół drewniany, a na następny sezon planuje wystawić piec do pizzy. Z działki korzysta praktycznie codziennie.

Domek wykonany jest w całości z drewna - konstrukcja jest z modrzewia, a ścianki ze sklejki brzozowej. Drewno modrzewiowe pochodzi z odzysku - zwalonych wichurą drzew z historycznego parku spod Warszawy. Całość została wykonana w warsztacie - stolarz wybudował tam cały domek, później rozłożył na części i przewiózł na miejsce budowy. Rynny zostały zrobione na miarę w małym warsztacie w Radiowie. - Chcieliśmy trochę przekornie zaprojektować domek, który jest bardzo otwarty na sąsiadów i przechodniów, w przeciwieństwie do typowych domków działkowych – wyjaśniają twórcy projektu.

Myślą przewodnią działalności Studia Otamto jest współpraca z rzemieślnikami i nauka od nich na każdym etapie projektu. - Każdą realizację poprzedza stworzenie makiety - to najlepszy sposób na testowanie pomysłów i komunikację z klientami, wykonawcami i rzemieślnikami - podkreślają twórcy.

Więcej na: www.otamto.com www.tomoyarmush.com