Manuba. Manufaktura bałtycka [zdjęcia, wideo]

Manuba to kolekcja wyjątkowych elementów wyposażenia wnętrz a zarazem marka stworzona przez projektantów i rzemieślników specjalnie na zamówienie festiwalu Gdynia Design Days.

Manuba to akronim od słów: manufaktura bałtycka. Zakończona właśnie 9. edycja Gdynia Design Days (1-10 lipca) jest pierwszym festiwalem projektowania, dla którego tego typu kolekcja powstała. Przedmioty można było oglądać i kupować na wystawie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Teraz kolekcja dostępna jest przez internet, a z czasem pojawi się na innych imprezach związanych z projektowaniem.

– Materiały takie jak drewno, ceramika, wiklina, naturalne włókna, ręcznie kuta stal oraz niepowtarzalność wykonanych z tych materiałów przedmiotów pozwala przenieść się w świat analogowy pełen historii i niezwykłych umiejętności ludzi, którzy je wykonują – przekonują Paulina Ryń i Jacek Ryń, kuratorzy kolekcji. – Poprzez współcześnie zinterpretowane metody rzemieślnicze i rękodzielnicze możemy poznać m.in. wielowiekową historię wyrobu ceramiki Neclów; zachowujący dla kolejnych pokoleń dorobek rękodzielników z południowych Kaszub Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach; kunszt i pasję z jaką pracuje kuźnia Pana Leszka Supińskiego w Gdańsku Oliwie; to w jaki sposób Pan Bohdan Szczudło łączy doświadczenie artystyczne z wiedzą o drewnie; czy wreszcie to jak propagowana jest i przekazywana wiedza o ręcznym przędzeniu i tkaniu na Pomorzu.

Kolekcję stworzyli: Malafor/ Paweł Pomorski i Bohdan Szczudło; Metafor/ Wojciech Mierzwa i Kowal Oliwski / Leszek Supiński; Agnieszka Bar i Dom Rękodzieła Ludowego Swornegacie / Bożena Szwal-Gemba; Witamina D Projekt / Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz i Karol Elas Necel; Woolendorf / Paulina Ryń i Dominika Kafeman.

Więcej na: www.manuba.eu, www.gdyniadesignays.pl

no images were found

Powiązane artykuły:

Wyjątkowa edycja Gdynia Design Days teraz dostępna dla każdego. Prelegenci już w sieci!

Rozmowy w sieci

Gdynia | 22 sierpnia 2020

Wyjątkowa edycja Gdynia Design Days już na YouTube

Paulina Kisiel: – Pomimo pandemii udało się przygotować bardzo wartościową i dostępną edycję Gdynia Design Days

Globalna debata

Gdynia | 28 lipca 2020

Paulina Kisiel, kierowniczka GDD, podsumowuje tegoroczny festiwal

Już jest piąta odsłona kolekcji Manuba. I można kupować w sklepie online!

Manuba 2020

Gdynia | 14 lipca 2020

Piąta odsłona kolekcji Manuba stworzonej specjalnie na Gdynia Design Days

Design talks Business Summit – edycja online

DtB Summit

Gdynia | 10 lipca 2020

Przed nami dwa, intensywne dni wymiany doświadczeń

Gdynia Design Days 2020 online na półmetku. Co w programie na dziś i kolejne dni?

Kurs na zmiany

Gdynia | 8 lipca 2020

GDD 2020 online na półmetku. Co w programie na dziś i kolejne dni?