LOKALNY DOM KULTURY

ZDJĘCIA: PRZEMYSŁAW TURLEJ, ADAM WIECIŃSKI

POZNAŃ 10.12.2019

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Pawilon Ogród Szeląg to przykład ciekawej, poznańskiej inwestycji, która traktuje rewitalizację jako faktyczny proces przywracania miasta mieszkańcom. Budynek mieści się na działce bezpośrednio sąsiadującej z zabytkowym parkiem Szelągowskim i rzeką Wartą. Dzięki wybudowanej tutaj ścieżce rowerowej okolica stała się popularnym miejscem aktywnego wypoczynku Poznaniaków

Na opuszczonej działce miasto Poznań postanowiło utworzyć lokalny dom kultury wraz z ogrodami społecznymi i terenami całorocznej rekreacji. Minimalistyczny pawilon zlokalizowano przy głównym wejściu, a na dalszej, płaskiej części terenu pojawiły się grządki uprawiane przez mieszkańców. W ogrodzie funkcjonuje również sezonowa strefa gastronomiczna, strefa poświęcona dzieciom oraz drewniane tarasy wypoczynkowe.

Za projekt obiektu odpowiadał zespół wierciński-studio (Adam Wierciński, Agnieszka Owsiany). Oszczędna w formie bryła stanęła w najwyższym punkcie terenu, z którego najlepiej wyeksponowany jest widok na rzekę. Budynek, wybudowany w lekkiej konstrukcji szkieletowej drewnianej, ze względu na pochyły teren, postawiony został na dziewiętnastu betonowych kolumnach. Forma jednospadowego dachu i jego kierunku wynika z prostej i ekonomicznej konstrukcji oraz otwiera się elewacją południowo-wschodnią w stronę rzeki.

W części budynku została wydzielona zadaszona strefa wejściowa. To rozwiązanie umożliwia korzystanie z tarasu osobom na wózkach – również wtedy gdy pawilon jest zamknięty. W ścianie domykającej przejście na taras został wycięty duży otwór, który kadruje widok na park Szelągowski z wnętrza pawilonu. Obiekt wykończony został deską modrzewiową impregnowaną w kolorze czarnym. Dom kultury o powierzchni użytkowej 60 metrów kwadratowych składa się z wielofunkcyjnej sali przeznaczonej na cele edukacyjne i społeczne, toalety, oraz pomieszczenia socjalnego.

Projekt zespołu Wierciński-studio otrzymał w tym roku wyróżnienie w kategorii Przestrzeń Publiczna oraz Nagrodę publiczności w konkursie Nagrody Roku SARP 2019.

Powierzchnia pawilonu: 60 metrów kwadratowych
Powierzchnia terenu: 2800 metrów kwadratowych. Lokalizacja: Poznań.
Klient: Miasto Poznań Zdjęcia: Przemysław Turlej, Adam Wieciński

pawilon_dom_kultury_designalive - 1

pawilon_dom_kultury_designalive - 2

pawilon_dom_kultury_designalive - 14

pawilon_dom_kultury_designalive - 13

pawilon_dom_kultury_designalive - 12

pawilon_dom_kultury_designalive - 10

pawilon_dom_kultury_designalive - 9

pawilon_dom_kultury_designalive - 8

pawilon_dom_kultury_designalive - 7

pawilon_dom_kultury_designalive - 6

pawilon_dom_kultury_designalive - 5

pawilon_dom_kultury_designalive - 4

pawilon_dom_kultury_designalive - 3