Łódź Design Festival zmienia termin i wraca do korzeni. Gościem specjalnym słynny hiszpański projektant Jaime Hayon

19-27 maja 2018 – to nowy, wiosenny termin Łódź Design Festivalu. Zmiany dotyczą nie tylko daty. Wydarzenie zwraca się ku festiwalowym korzeniom, skupiając się na edukacji, krytycznej dyskusji i poszukiwaniu inspiracji. Hasłem przewodnim tegorocznej, 12. edycji są „Refleksje”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie słynny hiszpański projektant Jaime Hayon (rocznik 1974) – jeden z bardziej rozpoznawalnych projektantów ostatnich lat. Jego śmiałe, barwne, a często i osobiste projekty zachwycają pod różnymi szerokościami geograficznymi.

W centrum zainteresowania tegorocznego ŁDF stanie tym razem relacja człowiek – technologia. Temu zagadnieniu poświęcona będzie wystawa główna „Nothing but flowers”, przygotowana przez Łódź Design Festival (kurator Agata Połeć). Poszukując odpowiedzi na pytanie o związki łączące nas ze współcześnie powstającymi przedmiotami, festiwal zachęci do zastanowienia się nad znaczeniem nowoczesnego rzemiosła i wartością jaką przypisujemy pracy ludzkich rąk. Wydarzenie w tym roku stawia też na większą obecność w przestrzeni publicznej i rozbudowę elementów programu poruszających zagadnienia urbanistyczne i architektonicznie.

28378977_1881833655161727_1551158442675367778_n

Motyw przewodni tegorocznej edycji „Refleksje” prowokuje do krytycznego spojrzenia na współczesny design. Pierwszym obszarem jest relacja człowieka z technologią. Jak pisała Wisława Szymborska: „Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami. Podróżujemy szybciej, częściej, dalej, choć zamiast wspomnień przywozimy slajdy”. Nie zawsze nadążamy za tym, co nowe, i często nie potrafimy przewidzieć konsekwencji zmian. Czy technologia zawsze nam pomaga, czy może częściej wyklucza? Cyfryzacja usprawnia wiele dziedzin naszego życia, ale także wzbudza obawę przed odstawieniem na boczny tor, wypadnięciem z obiegu, utraceniem sprawczości i unikalności. Jak technologia wpływa na naszą tożsamość? To temat przewodni Festiwalu, który szeroko omawiany będzie m.in. w ramach wystawy głównej „Nothing but flowers”.

Kolejnym obszarem refleksji będzie człowiek jako twórca. Uczestnicy festiwalu przyjrzą się celebracji pracy ręcznej i rzemieślniczej, a także wartościom, jakie za sobą niesie – poza korzyściami czysto użytkowymi. Z drugiej strony przypomniana zostanie wyjątkowość posiadanych przedmiotów, będących owocem pracy twórczej. To refleksja nad miejscem człowieka i jego dzieła, powstałego z myśli i ręcznej pracy we współczesnej „przyspieszonej codzienności”. Do tego zagadnienia nawiązuje m.in. wystawa ceramiczna „Kółko Kropka Kreska”, kuratorowana przez Magdalenę Gazur, przygotowana we współpracy z Manufakturą w Bolesławcu, Porcelaną Kristoff i Hutą Szkła Kryształowego Julia.

Istotnymi tematami poruszanymi podczas 12. edycji ŁDF, będą zagadnienia związane z architekturą i urbanistyką, szczególnie w kontekście rewitalizacji. Wykłady i prezentacje najlepszych pracowni architektonicznych oraz dyskusje krytyczne z udziałem ekspertów, prowadzone przez Filipa Springera, to tylko niektóre z propozycji Archibloku skierowanego do profesjonalistów, ale też do wszystkich entuzjastów zmian w przestrzeni publicznej.

Więcej na: www.lodzdesign.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: