ŁDF: NA OBRZEŻACH LIFESTYLU

BEATA MOŃKA, ZDJĘCIA: BEATA MOŃKA, MATERIAŁY PRASOWE

ŁÓDŹ 17.10.2014

DESIGN SZTUKA WYDARZENIA

Dubaj, Guangzhou, Lagos, Houston i Londyn. Pięć miast, którym przyglądała się zza obiektywu aparatu Charlie Koolhaas, fotografka, artystka, wykładowczyni akademicka. Swoje prace zebrała w książce "City Lust”" ("Spragnieni Miasta").  Jej powiększoną, 25-metrową wersję - wciąż można oglądać na Łódź Design Festival.

Artystka, która dorastała w Londynie, a obecnie mieszka i pracuje w Rotterdamie, spędziła w sumie 10 lat, prowadząc osobiste badania we wspomnianych miastach - zresztą mieszkała w czterech z nich. Chciała sprawdzić, czy jako mieszkańcy globalnej wioski coraz bardziej się do siebie upodabniamy. Okazało się, że nawet w wielomilionowych miastach, gdzie panuje totalne wymieszanie kultur, religii, narodowości, tak naprawdę żyjemy obok siebie. I wcale nie chcemy poznawać się nawzajem. - Ignorowanie to nowa forma współżycia społecznego - podkreślała Charlie Koolhaas, opowiadając o swojej wystawie i książce. Jako przykład doskonale ilustrujący to stwierdzenie pokazała jedno z zdjęć zrobione w Dubaju. Fotografka uchwyciła w kadrze idące brzegiem dwie pary - jedną ze świata zachodniego, a drugą - Bliskiego Wschodu. - Tego już nie widać na zdjęciu, ale nawet nie spojrzeli w swoją stronę, mijając się. Jakby byli przeźroczyści dla siebie nawzajem - mówi.

Z drugiej strony wielu mieszkańców Chin, Nigerii, Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych, czy Wielkiej Brytanii ma podobne aspiracje i marzenia. - Jest takie słowo, które znali mieszkańcy wszystkich tych pięciu miast. To słowo klucz, słowo będące niemal religią. Coś, co jest pożądane, w co wierzymy bezkrytycznie. To "lifestyle" - przyznaje Koolhaas. Dlatego tak bardzo lubi fotografować mniej reprezentacyjne ulice, fragmenty miast, których nie zobaczymy w folderach reklamowych. - Takie miejsca mówią najwięcej o ludziach. Pokazują jakie są ich ambicje, o jakim lifestylu marzą i jakie jest ich życie naprawdę  - podsumowuje autorka zdjęć.

Więcej: www.lodzdesign.com, www.charliekoolhaas.com