LATAJĄCE DREWNO

MARCIN MOŃKA

BERLIN 4.6.2014

DESIGN RZECZY

Dwa studia projektowe - Poorex i Latala wspólnie pojawiły się na festiwalu DMY w Berlinie (28 maja - 1 czerwca), gdzie zaprezentowały kolekcje przedmiotów codziennego użytku.

Studia łączy nie tylko to, że ich siedziby znajdują się w Krakowie. Na berlińskim festiwalu przyjęli wspólne hasło przewodnie - "The Flying Wood", a ważnym łącznikiem stał się także projekt badawczy, który polega na współpracy z lokalnymi rzemieślnikami a także zastosowaniu nowoczesnych technik, wśród nich  obróbki metalu CNC i druku 3D.

Efektem pracy są oczywiście obiekty - zarówno Poorex (dowodzony przez Bartosza Muchę) jak i Latala przygotowały kolekcje, w których odnajdziemy stolik, zegar, zabawka, lustro czy lampę. Wyjściowym surowcem dla twórców stały się jesion i buk, czyli materiały bardzo trwałe i wytrzymałe. Projektanci przyznają, że zafascynowała ich surowość a zarazem elegancja materiałów. Nowe przedmioty mają określoną, skończoną formę, którą "domykają" detale -  łączą drewniane elementy i stabilizują konstrukcje.

Jednym z elementów kolekcji Latala jest V-style. To stolik kawowy na planie ośmioboku. Charakteryzuje go radykalna forma z silnie wyeksponowaną strukturą z litego jesionu. Istotą projektu jest połączenie bez użycia kleju ręcznie wykonanych jesionowych elementów z detalami formowanymi metodą CNC. Kontrast materiałów i technologii podkreślają kolory detali akcentujące surowe drewno.

Więcej: www.lataladesign.com, www.poor.pl

V-style, czyli stolik kawowy zaprojektowany w studiu Latala. fot. materiały prasowe