Labirynt, który skłania do myślenia

Na Dziedzińcu Sacklera przy Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie oglądać można niezwykłą instalację MultiPly – dziewięciometrowy pawilon, w całości wykonany z amerykańskiego tulipanowca.

Instalacja powstała w ramach London Design Festivalu (oglądać ją można w dniach 15 września – 1 października) we współpracy z brytyjską pracownią architektoniczną Waugh Thistleton Architects, Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą ARUP. To niezwykłe i wyjątkowe dzieło będzie można podziwiać na Dziedzińcu Sacklera przy Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie od 15 września do 1 października 2018 r.

MultiPly składa się 
z przypominających labirynt elementów, które nakładają się na siebie i przenikają, aby zachęcać odwiedzających do nowego spojrzenia na sposób projektowania i budowy domów oraz miast. Konstrukcja została wykonana z paneli z drewna klejonego warstwowo, po raz pierwszy wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii.

Wzrost liczby ludności i długie lata niewystarczającej podaży nowych lokali w Wielkiej Brytanii przyczyniły się do tego, że na rynku brakuje około 66 tysięcy mieszkań. W latach 2016 i 2017 wybudowano 184 tysiące nowych mieszkań, podczas gdy powinno ich powstawać około 250 tysięcy rocznie. Modułowe podejście do budownictwa z klejonego warstwowo drewna liściastego, jakim jest użyty w tym wypadku tulipanowiec, może stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy.

MultiPly mierzy się z dwoma największymi wyzwaniami współczesnych czasów – koniecznością zapewnienia mieszkań i walką o zahamowanie zmian klimatycznych. Jako rozwiązanie oferuje połączenie systemu modułowego z materiałem konstrukcyjnym zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju.

– Chcemy otworzyć publiczną debatę na temat sposobów zapobiegania zmianom środowiskowym poprzez zastosowanie innowacyjnych i przystępnych cenowo rozwiązań konstrukcyjnych – powiedział Andrew Waugh, współzałożyciel studia Waugh Thistleton, które od dziesięcioleci realizuje projekty z materiałów drewnianych. – Znaleźliśmy się w punkcie krytycznym, zarówno w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jak i emisji gazów cieplarnianych. Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie tak wszechstronnego i wysoce odnawialnego materiału, jakim jest tulipanowiec, stanowi odpowiedź na te problemy.

Więcej na: www.waughthistleton.com i www.americanhardwood.org

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zobaczcie co stworzyli najlepsi projektanci na świecie, w tym Polka!

Połączeni

Londyn | 15 września 2020

Najlepsi projektanci świata (w tym Polka!) we wspólnym projekcie

Szpital może być przyjazny. Przykład? Terapia zielenią w Maggie’s Centre

Terapia zielenią

Leeds | 1 września 2020

W Leeds powstała zanurzona w zieleni siedziba Maggie’s Centre

Maria Jeglińska w szacownym gronie najlepszych projektantów świata

Połączeni

Londyn | 9 czerwca 2020

Maria Jeglińska w szacownym gronie najlepszych projektantów świata