KOSMICZNA „CHATA” W SERCU ALP


MAC

ZERMATT 20.11.2012

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Monte Rosa Hut to jedno z najsłynniejszych alpejskich schronisk. Od niedawna obiekt, którego historia sięga końca XIX wieku, otrzymał nowe, futurystyczne kształty. Ze schroniska rozpościera się zapierający dech widok na lodowce Gornergletscher i Grenzgletscher.

Nowe schronisko wybudowano na wysokości prawie 2900 metrów nad poziomem morza, jest ulokowane w masywie Monte Rosa w Alpach Pennińskich, a jego właścicielem jest Szwajcarski Klub Alpejski.

Schronisko ma długą historię - pierwszą drewnianą chatę wybudowano tu w latach 1894-95, mogła wówczas pomieścić 25 osób. W XX wieku kilkakrotnie było rozbudowane, po ostatniej zakończonej we wrześniu 2009 roku może pomieścić 120 gości.
Stworzono je zgodnie z projektem Politechniki Federalnej w Zurychu (ETHZ). Podstawowym elementem w każdym schronisku jest woda - w Monte Rosa pozyskuje się ją z topniejących lodowców. Drugi niezbędny element, czyli energia elektryczna, także pochodzi z naturalnych zasobów. W obiekcie wykorzystuje się energię słoneczną, a także tę pochodzącą z wytwarzanego przez ludzi ciepła.

"Chata" ma asymetryczne kąty, by z jednej strony zminimalizować działanie śniegu czy wiatru, a z drugiej pomieścić jak największą liczbę gości. Wnętrza zapewniają komfort zarówno alpinistom jak i górskim wędrowcom. Co więcej, Monte Rosa Hut jest ważnym miejscem badawczym dla specjalistów z Politechniki Federalnej, skupiających uwagę na badaniach skutecznych, zrównoważonych praktyk, a także zjawiska samowystarczalności obiektów architektonicznych.

W schronisku znajduje się kuchnia oraz jadalnia, wykończone z drewna jodłowego i świerkowego. Funkcję integrującą gości pełni duża świetlica. W sypialniach są trapezowe materace w różnych rozmiarach, dopasowujących się do ludzkiego ciała.

Budynek wyposażono w okna wstęgowe, odzwierciedlające otaczające budynek grzbiety górskie oraz kątowe schody. Zespół projektowy z Politechniki w Zurichu zaprojektował w sumie 420 różnych elementów ścian i sufitów.

Ceny za nocleg zaczynają się od 17 franków szwajcarskich.

Więcej: www.neuemonterosahuette.ch, www.section-monte-rosa.ch

Monte Rosa Hut - słynne schronisko w Alpach. fot. Materiały prasowe

Budynek wyposażono w okna wstęgowe, odzwierciedlające otaczające budynek grzbiety górskie oraz kątowe schody. fot. Materiały prasowe

Budynek wyposażono w okna wstęgowe, odzwierciedlające otaczające budynek grzbiety. fot. Materiały prasowe

"Chata" ma asymetryczne kąty, by zminimalizować działanie śniegu czy wiatru. fot. Materiały prasowe