KOMPENDIUM WIEDZY O POLSKIM DESIGNIE

MARCIN MOŃKA

7.7.2011

RZECZY

Pojawiła się niezwykła książkowa pozycja, poświęcona historii polskiego wzornictwa. "Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century" zawiera kilkadziesiąt tekstów, poświęconych 36 najwybitniejszym i zarazem najbardziej znaczącym polskim projektantom.

Po sukcesie wiosennej wystawy "Chcemy być nowocześni" w warszawskim Muzeum Narodowym wiele osób po raz pierwszy mocno uwierzyło w polskie wzornictwo i jego tradycje. O ile jednak w kraju mieliśmy choć mglistą świadomość o polskich projektantach, którzy już od lat 50. zeszłego stulecia niczym nie ustępowali twórcom działającym na Zachodzie Europy, o tyle wiedza ta była niemal tajemna, zwłaszcza za granicą.

I właśnie wraz z nową publikacją Instytutu Adama Mickiewicza nadszedł czas, by nadrobić szereg zaległości. Książka "Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century", pod redakcją Czesławy Frejlich, powstała w głównej mierze z myślą o czytelniku zagranicznym - wszystkie teksty w niej zamieszczone są w angielskiej wersji językowej. Choć nie pretenduje do całościowego ujęcia problematyki projektowej w Polsce na przestrzeni niemal całego XX wieku, staje się nie tylko dobrze uzasadnionym kompendium wiedzy, ale także i pewną intelektualną i poznawczą przygodą.

Książka spośród wielu swoich walorów ma również i ten, dzięki któremu na polskie dokonania możemy spojrzeć z rożnych perspektyw. Nic takiego nie mogłoby się stać, gdyby nie autorzy zaproszeni do współpracy nad wydawnictwem. Przyjęło je ponad 20 specjalistów zajmujących się na co dzień wzornictwem przemysłowym, a wśród nich m.in. Paweł Banaś, Maria Dziedzic, Anna Maga czy Marta Leśniakowska. Co ważne, udało się również pozyskać szalenie istotny głos z zewnątrz, czyli Davida Crowleya, wykładowcę Royal College of Art w Londynie, który z perspektywy obcokrajowca kreśli zagranicznemu odbiorcy kontekst, bez którego nie można by zrozumieć procesów projektowych zachodzących w polskim wzornictwie na przestrzeni prawie stu lat. - Najważniejsze, że udało się namówić tylu historyków by na materię, w której działają na co dzień popatrzeć pod kątem wzornictwa. Ta książka ukazuje tylko niewielką część naszej historii projektowej i zachęca do dalszego odkrywania. Jednak co istotne, udało się dla dobra tej publikacji uzyskać głos z zewnątrz. Obiektywne spojrzenie Davida Cowleya na polski design XX wieku uspokaja, że mamy z czego czerpać - mówi o książce Czesława Frejlich.

"Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century" zawiera kilkadziesiąt tekstów, poświęconych 36 najwybitniejszym i zarazem najbardziej znaczącym polskim projektantom. Przygodę z polskim wzornictwem zagraniczny czytelnik rozpoczyna od Stanisława Wyspiańskiego, później otrzymuje szansę na spotkanie z projektami m.in. Stanisława Witkiewicza, Antoniego Buszka, Jana Kurzątkowskiego, Heleny Bukowskiej, Mariana Sigmunda, Władysława Wincze, Józefy Wnukowej, Lubomira Tomaszewskiego, Teresy Kruszewskiej czy Wojciecha Wybieralskiego, który stał się jednym z pierwszych projektantów działających w trudnych warunkach transformacji ustrojowej lat 90. - Publikacja jest ważnym krokiem w popularyzacji na świecie historii polskiego wzornictwa, to pierwsze tak szerokie wydawnictwo na ten temat. Równocześnie umożliwiając zrozumienie historii, "Out of the Ordinary" ukazuje źródła współczesnego projektowania - informuje Instytut im. Adama Mickiewicza, wydawca książki.

Ogromną zaletą książki jest także bogata dokumentacja fotograficzna - w większości zdjęcia (a jest ich ponad 250) powstały specjalnie z myślą o tej publikacji.

"Out of the Ordinary" to prawie 400 stron poświęconych zjawiskom projektowym. Aż prosi się, aby taka pozycja ukazała się w polskiej wersji językowej, i trafiła na polski rynek. Jak się dowiedzieliśmy, być może uda się to w przyszłym roku.

Uwaga konkurs! Do wygrania trzy książki!
Aby wziąć udział w czwartkowym konkursie i wygrać jeden z trzech egzemplarzy książki, trzeba odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywała się polska wystawa podczas DMY 2011 w Berlinie, zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, której kuratorem była Agnieszka Jacobson-Cielecka? Nagrodzimy autorów poprawnych odpowiedzi, którzy wraz ze swoimi danymi (imię, nazwisko i dokładny adres) wyślą je na adres redakcja@designalive.pl w czwartek 7 lipca pomiędzy godz. 12.00 a 13.00. Nagrody wygrają osoby, których zgłoszenia napłyną jako 20., 100. i 200. z rzędu (decyduje godzina i kolejność spłynięcia mejla). Osoby chcące wziąć udział w konkursie muszą być zalogowane w portalu DesignAlive.pl, a także na profilu Designalive.pl na Facebooku (http://www.facebook.com/DesignAlive). Uwaga, z jednego adresu mejlowego można wysłać tylko jedno zgłoszenie (większa liczba zgłoszeń z jednego adresu będzie traktowana jak jedno zgłoszenie).

Sponsorem konkursu jest Instytut im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Więcej: www.iam.pl. Książkę można kupić w cenie 139 zł na: www.ksiegarnia.karakter.pl

"Out of the Ordinary" to prawie 400 stron poświęconych zjawiskom projektowym. fot. Łukasz Potocki

"Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century" zawiera kilkadziesiąt tekstów, poświęconych 36 najwybitniejszym i zarazem najbardziej znaczącym polskim projektantom. fot. Łukasz Potocki

Książkę wydał Instytut im. Adama Mickiewicza w Warszawie. fot. Łukasz Potocki