Władysław Wincze. Wystawa

Wrocław |

8 grudnia 2019 | Architektura | Wydarzenia

Prototypy, rysunki, grafiki, a przede wszystkim projekty mebli, wnętrz i tkanin. Już niebawem we Wrocławiu otwarcie wystawy jednego z najważniejszych polskich projektantów wnętrz XX, członka warszawskiej Spółdzielni Artystów „Ład”. Ekspozycja „Władysław Wincze. Wnętrza” od 12 grudnia w Muzeum Architektury

Życie Władysława Winczego to przede wszystkim dwa, ważne miejsca: Warszawa i Wrocław. Jak sam o sobie pisał był „zawieszony między miastami” – pomiędzy utraconą, odmienioną po 1945 r. stolicą a obcą przestrzenią nowego miejsca życia i pracy. Taka też była jego twórczość, w której pojawiają się na przemian zarówno starannie wykonane, wyszukane meble pokryte fornirowymi okładzinami, przywołujące tradycję przedwojennych warszawskich projektów, lecz także fantazyjnie ukształtowane metalowe rurki oraz gięte sklejki, symbolizujące niejako potencjał nowych czasów i nowych możliwości twórczych.

Pierwsza część ekspozycji dotyczyć będzie okresu przedwojennego: studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, działalności w Spółdzielni Artystów „Ład” i współpracy z Olgierdem Szlekysem pod szyldem Spółki autorskiej. Zaprezentowany zostanie zbiór rysunków przedstawiających zrekonstruowane przez Winczego przedwojenne realizacje mebli, pochodzące głównie z lat 30. XX wieku. Zobaczymy również zachowaną dokumentację fotograficzną jednej z realizacji wnętrzarskich wykonanych tuż przed wybuchem wojny. Z okresu współpracy Winczego z Olgierdem Szlekysem pod szyldem Spółki autorskiej pochodzą natomiast projekty wnętrz i zestawów sprzętów mieszkalnych, w tym m. in. pomysłowe meble żaluzjowe, których zachowane przykłady znajdują się w zbiorach prywatnych i w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

W 1948 r. Wincze zamieszkał we Wrocławiu, gdzie podjął się organizacji Zakładu Metalu i Drewna w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i został jego kierownikiem, a następnie dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz. Jego wrocławskie aranżacje wnętrz, w znacznej mierze dziś już nie zachowane, były próbą oswojenia obcego miasta i tworzeniem nowego oblicza kraju. Ciekawym wątkiem będzie tutaj bogaty materiał fotograficzny kilkunastu zrealizowanych i planowanych wnętrz oraz towarzyszące im pojedyncze przykłady mebli.

Władysław Wincze. Wnętrza  

12.12.2019 – 27.02.2020
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Kurator: dr Tomasz Mikołajczak
Aranżacja wystawy: Jacek Kos
Identyfikacja wizualna: Marta Płonka

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Współorganizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu

3. Wincze, krzeslo z gietej sklejki, ok. 1960, fot. Stanislaw Sielicki

Krzesło z giętej sklejki, ok. 1960 r.

2. Wincze, stolik, 1949, fot. Stanislaw Sielicki

Stolik. 1949 r.

1. Wincze, fotel Leniwiec, 1952, fot. Stanislaw Sielicki

Fotel Leniwiec, 1952 r.

Powiązane artykuły: